Генетичний ризик розвитку раку молочної залози та яєчників, розширений - BRCA1 7 поліморфізмів, BRCA2 1 поліморфізм (BRCA1: 185delAG, 5382insC, 4153delA, delGTAAA, delGTCT, 300 T>G (Cys61Gly), 2080delA; BRCA2: 6174delT)
Показати всі аналізиBRCA1 відіграє важливу роль у репарації (відновленні) ДНК, регуляції клітинного циклу та підтримці стабільності геному. Ген BRCA1, що кодує білок BRCA1, є геном-супресором пухлини, що в нормі захищає клітину від злоякісного переродження. У разі виникнення мутації у цьому гені значно підвищується ймовірність розвитку раку молочної залози (РМЗ) та яєчників (РЯ).
BRCA1 має безліч мутантних алелів. Мутація, що полягає в додаванні (інсерції) одного нуклеотиду - цитозину в позиції 5382, позначається як 5382insC. В результаті зсувається рамка зчитування матричної РНК і виникає передчасний стоп-кодон у позиції 1829. Таким чином, синтезується укорочений білок BRCA1, що супроводжується порушенням його функціональних властивостей і в результаті збільшує ймовірність розвитку РЯ та РМЗ. У хворих на рак яєчників мутація 5382 9,7% випадків.
Мутація, що полягає у делеції (втраті) двох нуклеотидів (аденіну та гуаніну у позиції 185), позначається як 185delAG. Делеція порушує роботу гена, що у результаті може підвищувати можливість розвитку РЯ і РМЗ. Популяційна частота цієї мутації – трохи більше 1 %. Але при цьому ризик захворіти на рак молочної залози або на рак яєчників протягом життя для жінок, які мають генетичну схильність до них, досягає 80%. Мутація, що полягає у делеції аденіну в кодоні 1352 позначається 4153delA. В наслідку спостерігається зміщення рамки зчитування, що викликає раннє утворення стоп-кодону, асоціюється з високим ризиком розвитку злоякісних новоутворень молочних залоз і яєчників. Мутація, що полягає у делеції 5 нуклеотидів delGTAA. В наслідку спостерігається зміщення рамки зчитування, втрата нормальної структури білка BRCA1. Мутація порушує функцію гена-супресора пухлин. Мутація, що полягає в делеції чотирьох нуклеотидів delGTCT В наслідку спостерігається зміщення рамки зчитування і утворення нефункціонального білка, втрата репаративної функції гена BRCA1. Мутація Cys61Gly є високоризиковою мутацією, що полягає у точковій мутації — заміні тиміну на гуанін, що призводить до заміни амінокислоти цистеїн → гліцин у позиції 61. В наслідку спостерігається порушення структури важливої доменної ділянки білка BRCA1, що призводить до зміни функціональної активності білка, знижується його здатність до репарації ДНК. Мутація 2080delA є мутацією з високим онкогенним потенціалом, вона полягає в делеції аденіну в кодоні 672. В наслідку спостерігається зміщення рамки зчитування, передчасний стоп-кодон, укорочений білок.
Рак молочної залози та яєчників – одні з найпоширеніших онкологічних захворювань. Присутність мутацій у гені BRCA1 може збільшити ймовірність раку молочної залози більш ніж в 5 разів, а раку яєчників – 10-28 разів. Середній вік розвитку захворювання знижується до 25-30 років. Чим старша людина, тим вища у нього ймовірність раку.
Виявлені сімейні випадки захворювання насамперед свідчать про спадкову природу раку та потребують генетичного аналізу. Ген BRCA1 бере участь у захисті організму від спонтанних ушкоджень ДНК, тому порушення його роботи дозволяє накопичуватися мутаціям і призводить до онкологічних захворювань, і в першу чергу – раку молочної залози та яєчників. Відомо, що рак, асоційований з генетичними маркерами BRCA, характеризується високим ступенем злоякісності та вираженою лімфоїдною інфільтрацією.
Тест BRCA 2 дозволяє виявити спадкову схильність до раку молочної залози та яєчників, призначений для визначення алельних варіантів генів BRCA2 людини методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) у режимі реального часу в препаратах ДНК людини, отриманих з периферичної крові. У жінок, які страждають на рак молочної залози, при виявленні аномалії генів BRCA2 часто зустрічається сімейна схильність до раку молочної залози, яєчників, або того й іншого. Патологічні генотипи BRCA2 не є строго специфічними для раку молочної залози, також можуть бути при ризику виникнення раку яєчників, шлунка, товстої кишки, ендометрію, підшлункової залози, сечового міхура, меланоми.
При обтяженому сімейному анамнезі ризики зростають для носіїв мутацій у гені BRCA2 до 84% щодо розвитку раку молочної залози та до 27% щодо розвитку раку яєчників.
Слід зазначити, що саме собою виявлення генетичної мутації в генах BRCA2 лише прогнозує високий рівень ризику розвитку раку молочної залози і яєчників, але дозволяє точно оцінити рівень цього ризику, передбачити вік виникнення захворювання, і навіть його вид (рак молочної залози чи яєчників) .
При виявленні мутацій необхідне звернення до гінеколога, онколога-мамолога для визначення індивідуального плану спостереження та профілактичного лікування, форма якого залежатиме від віку пацієнтки та клінічної ситуації.
венозна кров
Загальні вимоги за правилами підготовки
- Припустимо здавати кров в будь-який час доби (не менше 3-4 годин голодування).
- Напередодні дослідження виключити:
- прийом жирної їжі та алкоголю;
- емоційні навантаження і стрес;
- теплові впливи (лазня, сауна);
- за 3 дні виключити інтенсивні фізичні навантаження;
- за 1 годину до проведення дослідження виключити куріння;
- безпосередньо перед взяттям крові пацієнт повинен перебувати в стані спокою не менше 30 хвилин
- Не
слід здавати кров:
- в день проведення рентгенографії, КТ, МРТ, інструментального обстеження або фізіотерапевтичних процедур, крапельниць (ЕКГ не є протипоказанням для здачі аналізу крові)
Будь-який біоматеріал на аналіз здається до початку прийому лікарських
препаратів (якщо інше не обумовлено з лікарем). Якщо не можна скасувати прийом
лікарських препаратів, необхідно обов`язково повідомити про це при оформленні
замовлення. При контролі лабораторних показників у динаміці рекомендується
проводити лабораторні дослідження за однакових умов: здавати кров в одній
лабораторії, у однаковий час доби, тощо.
- Загальні правила підготовки
- Дорослим рекомендується здавати кров натще, період голодування залежить від типу досліджень;
- Дітям до 3-х років мінімальний період голодування - 6 годин, для немовлят - 2 - 4 години;
- Для ряду тестів є спеціальні правила підготовки, з якими необхідно ознайомитись в відповідних розділах сайту або по телефону - 0-800-750-070;
- Жінкам: необхідно здавати в день менструального циклу, рекомендований лікарем;
- Про прийом лікарських препаратів необхідно повідомити при оформленні замовлення в лабораторії;
- Скасування або прийом лікарських препаратів обговорюється з лікарем в кожному індивідуальному випадку;
- При контролі лабораторних показників в динаміці, рекомендується проводити повторні дослідження в однакових умовах: в одній лабораторії, в однаковий час доби і ін.;
- У день взяття крові, допустимо випити простої води (не мінеральної) без газу. Кількість - за потребою організму.
Для виконання дослідження з архівного матеріалу
необхідно:
- оформити заявку у відділенні Смартлаб (або по телефону 0-800-750-070)
протягом 4 днів (пробірка з ЕДТА (ОАК)) з моменту взяття крові
- лабораторія оцінить можливість виконання даного дослідження з архівного
матеріалу
- відповідь пацієнту нададуть по телефону протягом 5 робочих годин з моменту
оформлення заявки
- оплатити замовлення необхідно у відділенні Смартлаб протягом 7 календарних днів з моменту оформлення заявки.
АНАЛІЗАТОР:
CFX96 Touch (Bio-Rad, США)РЕФЕРЕНСИ:
Параметр | Норми |
---|---|
BRCA 1 поліморфізм 2080delA | А/А - Алель "Нейтральний"
А/delА - Алель "Ризику" |
BRCA 2 поліморфізм 6174delT | Т/Т - Алель "Нейтральний"
Т/delT - Алель "Ризику" |
CHEK2 поліморфізм 21736T>C (ген кінази контрольної точки клітинного циклу) | Т/Т - Алель "Нейтральний"
T/C - Алель "Ризику" C/C - Алель "Ризику" |
BRCA 1 (ПЛР) поліморфізм 185delAG | AG/AG - Алель "Нейтральний"
AG/delAG - Алель "Ризику" |
CHEK2 поліморфізм 444+1G>A (ген кінази контрольної точки клітинного циклу) | G/G - Алель "Нейтральний"
G/A - Алель "Ризику" А/А - Алель "Ризику" |
BRCA 1 поліморфізм 5382insC | -/- - Алель "Нейтральний"
-/insC - Алель "Ризику" |
BRCA 1 поліморфізм 4153delA | А/A - Алель "Нейтральний"
А/delA - Алель "Ризику" |
BRCA 1 поліморфізм delGTAAA | GTAAА/GTAAA - Алель "Нейтральний"
GTAAА/delGTAAA - Алель "Ризику" |
BRCA 1 поліморфізм delGTCT | GTCT/GTCT - Алель "Нейтральний"
GTCT/delGTCT - Алель "Ризику" |
BRCA 1 поліморфізм 300 T>G (Cys61Gly) | Т/Т - Алель "Нейтральний"
Т/G - Алель "Ризику" |
CHEK2 поліморфізм 1100delC (ген кінази контрольної точки клітинного циклу) | С/С - Алель "Нейтральний"
С/delC - Алель "Ризику" delC/delC - Алель "Ризику" |
показання до призначення:
- атипові проліферативні захворювання молочної залози;
- первинно-множинні захворювання у пацієнтки або її родичів;
- множинні первинні пухлини у тому ж органі;
- множинні первинні пухлини у різних органах;
- білатеральні первинні пухлини у парних органах;
- мультифокальність усередині одного органу;
- поява пухлини у ранньому віці;
- один або найближчий родич з тим же типом пухлини;
- два і більше родичі з пухлинами однієї локалізації;
- два або більше родичів з пухлиною, що відноситься до сімейного раку;
- два і більше родичів з рідкісними формами раку;
- три або більше родичів у двох поколіннях із пухлинами однієї локалізації.
BRCA1 відіграє важливу роль у репарації (відновленні) ДНК, регуляції клітинного циклу та підтримці стабільності геному. Ген BRCA1, що кодує білок BRCA1, є геном-супресором пухлини, що в нормі захищає клітину від злоякісного переродження. У разі виникнення мутації у цьому гені значно підвищується ймовірність розвитку раку молочної залози (РМЗ) та яєчників (РЯ).
BRCA1 має безліч мутантних алелів. Мутація, що полягає в додаванні (інсерції) одного нуклеотиду - цитозину в позиції 5382, позначається як 5382insC. В результаті зсувається рамка зчитування матричної РНК і виникає передчасний стоп-кодон у позиції 1829. Таким чином, синтезується укорочений білок BRCA1, що супроводжується порушенням його функціональних властивостей і в результаті збільшує ймовірність розвитку РЯ та РМЗ. У хворих на рак яєчників мутація 5382 9,7% випадків.
Мутація, що полягає у делеції (втраті) двох нуклеотидів (аденіну та гуаніну у позиції 185), позначається як 185delAG. Делеція порушує роботу гена, що у результаті може підвищувати можливість розвитку РЯ і РМЗ. Популяційна частота цієї мутації – трохи більше 1 %. Але при цьому ризик захворіти на рак молочної залози або на рак яєчників протягом життя для жінок, які мають генетичну схильність до них, досягає 80%. Мутація, що полягає у делеції аденіну в кодоні 1352 позначається 4153delA. В наслідку спостерігається зміщення рамки зчитування, що викликає раннє утворення стоп-кодону, асоціюється з високим ризиком розвитку злоякісних новоутворень молочних залоз і яєчників. Мутація, що полягає у делеції 5 нуклеотидів delGTAA. В наслідку спостерігається зміщення рамки зчитування, втрата нормальної структури білка BRCA1. Мутація порушує функцію гена-супресора пухлин. Мутація, що полягає в делеції чотирьох нуклеотидів delGTCT В наслідку спостерігається зміщення рамки зчитування і утворення нефункціонального білка, втрата репаративної функції гена BRCA1. Мутація Cys61Gly є високоризиковою мутацією, що полягає у точковій мутації — заміні тиміну на гуанін, що призводить до заміни амінокислоти цистеїн → гліцин у позиції 61. В наслідку спостерігається порушення структури важливої доменної ділянки білка BRCA1, що призводить до зміни функціональної активності білка, знижується його здатність до репарації ДНК. Мутація 2080delA є мутацією з високим онкогенним потенціалом, вона полягає в делеції аденіну в кодоні 672. В наслідку спостерігається зміщення рамки зчитування, передчасний стоп-кодон, укорочений білок.
Рак молочної залози та яєчників – одні з найпоширеніших онкологічних захворювань. Присутність мутацій у гені BRCA1 може збільшити ймовірність раку молочної залози більш ніж в 5 разів, а раку яєчників – 10-28 разів. Середній вік розвитку захворювання знижується до 25-30 років. Чим старша людина, тим вища у нього ймовірність раку.
Виявлені сімейні випадки захворювання насамперед свідчать про спадкову природу раку та потребують генетичного аналізу. Ген BRCA1 бере участь у захисті організму від спонтанних ушкоджень ДНК, тому порушення його роботи дозволяє накопичуватися мутаціям і призводить до онкологічних захворювань, і в першу чергу – раку молочної залози та яєчників. Відомо, що рак, асоційований з генетичними маркерами BRCA, характеризується високим ступенем злоякісності та вираженою лімфоїдною інфільтрацією.
Тест BRCA 2 дозволяє виявити спадкову схильність до раку молочної залози та яєчників, призначений для визначення алельних варіантів генів BRCA2 людини методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) у режимі реального часу в препаратах ДНК людини, отриманих з периферичної крові. У жінок, які страждають на рак молочної залози, при виявленні аномалії генів BRCA2 часто зустрічається сімейна схильність до раку молочної залози, яєчників, або того й іншого. Патологічні генотипи BRCA2 не є строго специфічними для раку молочної залози, також можуть бути при ризику виникнення раку яєчників, шлунка, товстої кишки, ендометрію, підшлункової залози, сечового міхура, меланоми.
При обтяженому сімейному анамнезі ризики зростають для носіїв мутацій у гені BRCA2 до 84% щодо розвитку раку молочної залози та до 27% щодо розвитку раку яєчників.
Слід зазначити, що саме собою виявлення генетичної мутації в генах BRCA2 лише прогнозує високий рівень ризику розвитку раку молочної залози і яєчників, але дозволяє точно оцінити рівень цього ризику, передбачити вік виникнення захворювання, і навіть його вид (рак молочної залози чи яєчників) .
При виявленні мутацій необхідне звернення до гінеколога, онколога-мамолога для визначення індивідуального плану спостереження та профілактичного лікування, форма якого залежатиме від віку пацієнтки та клінічної ситуації.
венозна кров
Загальні вимоги за правилами підготовки
- Припустимо здавати кров в будь-який час доби (не менше 3-4 годин голодування).
- Напередодні дослідження виключити:
- прийом жирної їжі та алкоголю;
- емоційні навантаження і стрес;
- теплові впливи (лазня, сауна);
- за 3 дні виключити інтенсивні фізичні навантаження;
- за 1 годину до проведення дослідження виключити куріння;
- безпосередньо перед взяттям крові пацієнт повинен перебувати в стані спокою не менше 30 хвилин
- Не
слід здавати кров:
- в день проведення рентгенографії, КТ, МРТ, інструментального обстеження або фізіотерапевтичних процедур, крапельниць (ЕКГ не є протипоказанням для здачі аналізу крові)
Будь-який біоматеріал на аналіз здається до початку прийому лікарських
препаратів (якщо інше не обумовлено з лікарем). Якщо не можна скасувати прийом
лікарських препаратів, необхідно обов`язково повідомити про це при оформленні
замовлення. При контролі лабораторних показників у динаміці рекомендується
проводити лабораторні дослідження за однакових умов: здавати кров в одній
лабораторії, у однаковий час доби, тощо.
- Загальні правила підготовки
- Дорослим рекомендується здавати кров натще, період голодування залежить від типу досліджень;
- Дітям до 3-х років мінімальний період голодування - 6 годин, для немовлят - 2 - 4 години;
- Для ряду тестів є спеціальні правила підготовки, з якими необхідно ознайомитись в відповідних розділах сайту або по телефону - 0-800-750-070;
- Жінкам: необхідно здавати в день менструального циклу, рекомендований лікарем;
- Про прийом лікарських препаратів необхідно повідомити при оформленні замовлення в лабораторії;
- Скасування або прийом лікарських препаратів обговорюється з лікарем в кожному індивідуальному випадку;
- При контролі лабораторних показників в динаміці, рекомендується проводити повторні дослідження в однакових умовах: в одній лабораторії, в однаковий час доби і ін.;
- У день взяття крові, допустимо випити простої води (не мінеральної) без газу. Кількість - за потребою організму.
Для виконання дослідження з архівного матеріалу
необхідно:
- оформити заявку у відділенні Смартлаб (або по телефону 0-800-750-070)
протягом 4 днів (пробірка з ЕДТА (ОАК)) з моменту взяття крові
- лабораторія оцінить можливість виконання даного дослідження з архівного
матеріалу
- відповідь пацієнту нададуть по телефону протягом 5 робочих годин з моменту
оформлення заявки
- оплатити замовлення необхідно у відділенні Смартлаб протягом 7 календарних днів з моменту оформлення заявки.
АНАЛІЗАТОР:
CFX96 Touch (Bio-Rad, США)РЕФЕРЕНСИ:
Параметр | Норми |
---|---|
BRCA 1 поліморфізм 2080delA | А/А - Алель "Нейтральний"
А/delА - Алель "Ризику" |
BRCA 2 поліморфізм 6174delT | Т/Т - Алель "Нейтральний"
Т/delT - Алель "Ризику" |
CHEK2 поліморфізм 21736T>C (ген кінази контрольної точки клітинного циклу) | Т/Т - Алель "Нейтральний"
T/C - Алель "Ризику" C/C - Алель "Ризику" |
BRCA 1 (ПЛР) поліморфізм 185delAG | AG/AG - Алель "Нейтральний"
AG/delAG - Алель "Ризику" |
CHEK2 поліморфізм 444+1G>A (ген кінази контрольної точки клітинного циклу) | G/G - Алель "Нейтральний"
G/A - Алель "Ризику" А/А - Алель "Ризику" |
BRCA 1 поліморфізм 5382insC | -/- - Алель "Нейтральний"
-/insC - Алель "Ризику" |
BRCA 1 поліморфізм 4153delA | А/A - Алель "Нейтральний"
А/delA - Алель "Ризику" |
BRCA 1 поліморфізм delGTAAA | GTAAА/GTAAA - Алель "Нейтральний"
GTAAА/delGTAAA - Алель "Ризику" |
BRCA 1 поліморфізм delGTCT | GTCT/GTCT - Алель "Нейтральний"
GTCT/delGTCT - Алель "Ризику" |
BRCA 1 поліморфізм 300 T>G (Cys61Gly) | Т/Т - Алель "Нейтральний"
Т/G - Алель "Ризику" |
CHEK2 поліморфізм 1100delC (ген кінази контрольної точки клітинного циклу) | С/С - Алель "Нейтральний"
С/delC - Алель "Ризику" delC/delC - Алель "Ризику" |
показання до призначення:
- атипові проліферативні захворювання молочної залози;
- первинно-множинні захворювання у пацієнтки або її родичів;
- множинні первинні пухлини у тому ж органі;
- множинні первинні пухлини у різних органах;
- білатеральні первинні пухлини у парних органах;
- мультифокальність усередині одного органу;
- поява пухлини у ранньому віці;
- один або найближчий родич з тим же типом пухлини;
- два і більше родичі з пухлинами однієї локалізації;
- два або більше родичів з пухлиною, що відноситься до сімейного раку;
- два і більше родичів з рідкісними формами раку;
- три або більше родичів у двох поколіннях із пухлинами однієї локалізації.
Інші аналізи цієї підкатегорії
Генетичне дослідження на визначення гену HLA-B27 (ПЛР) (якісне визначення)
Маркер діагностики серонегативного спондилоартриту
Фолатний цикл (ПЛР) (2 поліморфізма: MTHFR: 677 C>T, MTHFR: 1298 А>С)
Маркер ризику розвитку серцево-судинних захворювань, репродуктивних порушень, а також вад розвитку у плода
Інтерлейкін 28B (IL28B) (ПЛР) (20113)
Маркер прогнозування лікування вірусного гепатиту С
Лактазна недостатність LCT (MCM6:13910 С>Т) венозна кров
маркер, що дозволяє виявити лактозну непереносимість у дорослих, оцінити ризик розвитку остеопорозу, спрогнозувати розвиток лактозної непереносимості у дітей віком від 1,5 років (дітям до 1,5 років за призначенням лікаря)
Генетичний ризик розвитку раку молочної залози і яєчників (ПЛР) (BRCA 1 - поліморфізми: 185delAG, 5382insC)
Маркер генетичного ризику розвитку раку молочної залози та яєчників
Целіакія (HLA DQ2 / DQ8)
Маркер ризику розвитку целіакії
Ризик розвитку ожиріння (PPARG, PPARGC1B, FTO)
Маркер ризику розвитку ожиріння
Ризик розвитку діабету 2-го типу (PPARG, IL6)
Маркер ризику діабету 2 типу
Лактазна недостатність LCT (MCM6:13910 С>Т) букальний зішкріб
маркер, що дозволяє виявити лактозну непереносимість у дорослих, оцінити ризик розвитку остеопорозу, спрогнозувати розвиток лактозної непереносимості у дітей віком від 1,5 років (дітям до 1,5 років за призначенням лікаря)
Генотипування BRCA 2: 6174delT (ПЛР)
Маркер генетичного ризику розвитку раку молочної залози та яєчників
Дякуємо за Ваш коментар! Він буде опублікований відразу після перевірки*
*Це необхідно для уникнення некоректних висловлювань, шахрайських повідомлень, образ. Ми стежимо за безпекою наших читачів.