Лейкоцитарна формула крові (ручний підрахунок)
Показати всі аналізиЗа морфологічними ознаками (форма, розмір клітини і її ядра, забарвлення цитоплазми, наявність і характер цитоплазматичних включень) виділяють 5 основних видів лейкоцитів: нейтрофіли, лімфоцити, моноцити, еозинофіли, базофіли. Крім того розрізняють лейкоцити різного ступеня зрілості і диференціювання, виділяють атипові клітини (юні, мієлоціти, промієлоціти, бласти, плазматичні клітини та ін.)
Нейтрофіли, поліморфні нейтрофіли -найчисельніший тип лейкоцитів, основна роль яких полягає в первинному антиінфекційному захисту організму шляхом фагоцитозу мікроорганізмів. У момент появи інфекції продукуються фактори хемотаксису, які обумовлюють міграцію нейтрофілів до місця інфекції з фагоцитуванням відповідного агента і руйнуванням інфекційного збудника. Гранулопоез відбувається в кістковому мозку, при якому нейтрофіли, еозинофіли і базофіли проходять одну і ту ж стадію проліферації, диференціювання, дозрівання і вивільнення в кров. У периферичній крові в нормі зустрічаються паличкоядерні (молодші) і сегментоядерні (зрілі) нейтрофіли. Менш зрілі клітини гранулоцитарного ряду - юні (метамієлоцити), мієлоцити, промієлоцити - в нормі знаходяться в кістковому мозку. Зрілі нейтрофіли циркулюють в крові 8-10 годин, потім надходять в тканини, тривалість життя нейтрофільного гранулоцита в тканинах становить 2-3 дні.
Нейтрофілія може бути реактивною (інфекційні захворювання, запальний процес, пухлина, ендокринні порушення) або пов`язана з первинним порушенням гемопоезу (гемобластози). Нейтропенія виникає при виснаженні резерву нейтрофілів (септицемія), при аутоімунних захворюваннях, тощо.
«Зрушення вліво»: в крові присутня збільшена кількість паличкоядерних нейтрофілів, можлива поява метамієлоцитів (юних), мієлоцитів. Ці зміни вказують на гострі інфекційні захворювання, фізичне перенапруження, ацидоз, початкову стадію мієлолейкозу, злоякісні захворювання.
«Зрушення вправо»: в крові присутні гіперсегментовані гранулоцити. Такі зміни можуть виникати при мегалобластній анемії, хворобах нирок і печінки, стану після переливання крові.
Значне омоложення клітин: в крові відзначається присутність метамієлоцитів, мієлоцитів, промієлоцитів, бластних клітин. Ці зміни можуть вказувати на патологію системи крові (хронічний мієлолейкоз, еритремія, мієлофіброз, гострий лейкоз).
Токсигенна зернистість нейтрофілів - груба зернистість, схожа з азурофільними гранулами. Її утворення відбувається всередині клітини в результаті фізико-хімічних змін білкової структури цитоплазми під впливом продуктів інтоксикації. Спостерігається при інфекційних або запальних процесах. Токсична зернистість нейтрофілів нерідко з`являється раніше ядерного зсуву. Її наростання при гнійно-септичних станах, запальних захворюваннях вказує на прогресування патологічного процесу і можливість несприятливого результату. У великій кількості токсична зернистість нейтрофілів з`являється при розпаді пухлинної тканини під впливом променевої терапії. Найбільш виражена токсична зернистість при крупозній пневмонії в період розсмоктування запального інфільтрату, при скарлатині, септикопіємії, перитоніті, флегмоні і інших гнійних процесах. Особливо важливе значення має вона в діагностиці гострого живота (наприклад, гангренозного апендициту, що протікає з незначно підвищеною температурою тіла і, нерідко, при відсутності лейкоцитозу).
Гіперсегментація сегментоядерних нейтрофілів - ядро ​​має більше п`яти частин, з`єднаних тонкою хроматиновою ниткою. Зустрічаються при мегалобластних анеміях. Рідко може спостерігатися у здорових людей як спадкова (сімейна) конституціональна особливість.
Лімфоцити (LYMPH) представляють собою гетерогенну популяцію клітин, які відрізняються, залежно від походження, тривалості життя, локалізації в лімфоїдних органах і функцій. Більшість лімфоцитів в крові невеликих розмірів, але є й більші форми, такі як великі гранулярні лімфоцити, що містять азурофільну грануляцію в цитоплазмі. 65-80% лімфоцитів - це Т-клітини, 8-15% є В-клітинами і 10% клітин - натуральні кілери (НК, NK), які морфологічно відрізняються і деякі з них ідентичні великим гранулярним лімфоцитам. Тільки 2% лімфоцитів знаходяться в кровоносному руслі. Лімфопоез відбувається в лімфоїдних органах. У первинних лімфоїдних органах - кістковому мозку і тимусі - відбувається антигенонезалежна диференціація з незрілих попередників (В-лімфоцити дозрівають в кістковому мозку, а Т-клітини - в тимусі з кісткового мозку). Після цієї стадії ранньої диференціації імунокомпетентні лімфоцити вивільняються і локалізуються в специфічних зонах вторинних лімфоїдних органів: селезінці, лімфатичних вузлах, пеєрових бляшках кишківника, де і відбувається кінцева стадія антигензалежної диференціації лімфоцитів і розподіл ефекторних клітин, вже повністю диференційованих, в інші частини організму.
Плазмоцити є повністю диференційовані В-клітини з багатою цитоплазмою, виражено базофільною, іноді і зернистою, з ексцентричним ядром, круглоовальні, з щільним хроматином у вигляді «спиці колеса». У нормальних умовах плазмоцити не присутні в крові. Часто зустрічаються проміжні клітини (лімфоплазмоцити) при вірусних інфекціях, у тому числі інфекційному мононуклеозі, або при імунологічних захворюваннях з гіпергаммаглобулінемією. В-клітини відповідають за гуморальну імунну відповідь за сприяння антигенспецифічних антитіл. B-клітини не виробляють антитіла до моменту повторної антигенної стимуляції, на яку відповідають значно менші дози антигену, клонально проліферують і виробляють кількість антитіл в 7-10 разів вище, ніж В-клітини, які не стимульовані антигеном. Т-клітини беруть участь в імунній клітинній відповіді і включають клітини Т-хелпери CD4 +, Т-супресори CD8 + і цитотоксичні Т-клітини.
Лейкоцитарна формула відображає відносний (процентний) вміст лейкоцитів різних видів і збільшення або зниження процентного вмісту лімфоцитів носить як абсолютний, так і відносний характер. Так, високий вміст лімфоцитів у формулі може бути наслідком істинного (абсолютного) лімфоцитозу, коли вміст лімфоцитів перевищує 3000 к / мкл або зниження абсолютного числа лейкоцитів інших видів (частіше нейтрофілів) - в цьому випадку лімфоцитоз відносний. Лімфопенія також може носити абсолютний характер, коли кількість клітин падає нижче 1000 к / мкл або відносний, внаслідок збільшення кількості гранулоцитів.
Моноцити (MONO) - найбільші клітини крові, складають 2 - 10% всіх лейкоцитів, відносяться до агранулоцитів, є частиною фагоцитарної мононуклеарної / ретикулоендотеліальної системи, що складається з моноцитів, макрофагів і їх попередників з кісткового мозку. Моноцити вивільняються в кров і циркулюють там від 36 до 104 годин, потім починають мігрувати в різні тканини, де диференціюються в органо- і тканиноспецифічні макрофаги. Моноцити / макрофаги проявляють виражену фагоцитарну і бактерицидну активність. Вони з`являються у вогнищі запалення після нейтрофілів і проявляють максимум активності в кислому середовищі, в якій нейтрофіли втрачають активність. Макрофаги в осередку запалення фагоцитують мікроорганізми, загиблі лейкоцити, пошкоджені клітини запаленої тканини, очищаючи вогнище запалення і готуючи його до регенерації. Макрофаги більш ефективні в фагоцитозі мікобактерій, грибків, макромолекул. Макрофаги також забезпечують утилізацію сенсибілізованих і старіючих еритроцитів в селезінці. Моноцити і макрофаги продукують різні біологічно активні чинники: ферменти, фактори комплементу, фактори згортання крові, активні форми кисню та азоту, ангіогенні фактори, що зв`язують білки (трансферин, транскобаламін II, фібронектин, аполіпопротеїн E), біоактивні ліпіди (похідні арахідонової кислоти), фактори хемотаксису, цитокіни та фактори росту (α і γ IFN, IL 1, 3, 6, 8, 10, 12, FGF, PDGF, TNF, M-CSF).
Еозинофіли, еозинофільні гранулоцити (ЕО) складають 0,5-5% від усіх лейкоцитів крові, знаходяться в кровоносному руслі близько 30 хвилин, після чого надходять в тканини, де знаходяться приблизно 12 діб. Еозинофіли - мобільні клітини, за походженням з кісткового мозку, диференціюються, дозрівають і вивільняються в кров, як і нейтрофіли. У здорових людей еозинофіли зустрічаються в невеликій кількості в крові, але їх кількість зростає в крові і тканинах при розвитку різних алергічних захворювань, паразитарних інфекцій онкологічних процесів. Еозинофіли містять внутрішньоклітинні грануляції, як кришталь грануляції, що містять найбільшу частину катіонних білків, в тому числі і важливі лужні білки, пероксидазу, еозинофільний катіонний білок і нейротоксин, які беруть участь в тканинних ушкодженнях, які спостерігаються при бронхіальній астмі та інших алергічних захворюваннях. Активовані еозинофіли продукують велику кількість протизапальних медіаторів, які є токсичними для тканин, тим самим підтримуючи хронічне запалення. Еозинофілія виявляється при інфекційних захворюваннях в період розгорнутої клінічної картини (скарлатина, інфекційний мононуклеоз та ін.). Еозинопенія часто спостерігається на початку запальних процесів. Існують добові коливання кількості еозинофілів, мінімальний рівень спостерігається в ранкові години, поступово збільшуючись до кінця дня, в умовах стресу число еозинофілів зменшується.
Базофіли, базофільні гранулоцити, «гладкі клітини», BASO складають всього 0,5% від загальної кількості лейкоцитів крові. Основний компонент гранул базофілів - гістамін. Тривалість життя - 8-12 діб, період циркуляції в периферичній крові, як і у всіх гранулоцитів, нетривалий - кілька годин. Головна функція базофілів - участь в реакціях гіперчутливості негайного типу. Вони також беруть участь в реакціях гіперчутливості сповільненого типу, в запальних і алергічних реакціях, в регуляції проникності судинної стінки. Базофіли беруть участь в алергічних реакціях, що включають IgE- залежні механізми, ініціюють розвиток анафілактичних реакцій гіперчутливості негайного типу. Крім того базофілія спостерігається при вірусних захворюваннях, хронічних інфекціях, онкологічних захворюваннях.
Плазмоцити - в нормі не визначаються, представляють собою клітини лімфоїдної тканини, які розвиваються з В-лімфоцитів, продукують імуноглобуліни. У здорової людини в периферичній крові присутні вкрай рідко. Плазмоцити можуть визначатися при вірусних інфекціях (кір, краснуха, вітряна віспа, інфекційний мононуклеоз, інфекційний гепатит), сироватковій хворобі, сепсисі, туберкульозі, актиномікозі, колагенозах, аутоімунних захворюваннях, новоутвореннях, стані після опромінення.
венозна кров
Перед здачею досліджень необхідно узгодити з лікуючим лікарем прийом і скасування препаратів.
При контролі лабораторних показників у динаміці рекомендується проводити лабораторні дослідження за однакових умов: здавати кров в одній лабораторії, у однаковий час доби, тощо.
Про прийом лікарських препаратів необхідно повідомити співробітників у відділенні.
Припустимо здавати кров протягом дня натще, період голодування повинен складати не менше 3 годин.
За 3 дні виключити інтенсивні фізичні навантаження.
У день взяття крові, допустимо випити простої води (не мінеральної) без газу.
Кількість води - за потребою організму.
Безпосередньо перед взяттям крові пацієнт повинен перебувати в стані спокою не менше 30 хвилин.
Напередодні дослідження виключити:
- прийом жирної їжі та алкоголю;
- емоційні навантаження і стрес;
- теплові впливи (лазня, сауна);
- за 1 годину до проведення дослідження виключити куріння.
Не слід здавати кров:
- в день проведення рентгенографії, КТ, МРТ, інструментального обстеження або фізіотерапевтичних процедур, крапельниць (ЕКГ, УЗД не є протипоказанням для здачі аналізу крові).
Загальні правила підготовки:
- Для немовлят мінімальний період голодування не менше 2 годин.
- Жінкам необхідно здавати в день менструального циклу, рекомендований лікарем.
- Для виконання дослідження з архівного матеріалу необхідно:
- оформити заявку в відділенні Смартлаб (або по телефону 0-800 750 070);
- лабораторія оцінить можливість виконання даного дослідження з архівного матеріалу;
- відповідь пацієнту нададуть по телефону протягом 5 робочих годин з моменту оформлення заявки;
- оплатити замовлення необхідно на відділенні Смартлаб протягом 7 календарних днів з моменту оформлення заявки;
АНАЛІЗАТОР:
Мікроскоп "Carl Zeiss Primo Star" (Німеччина)РЕФЕРЕНСИ:
Параметр | Норми |
---|---|
Сегментоядерние | Дорослі: 47 - 72 Діти: До 1 року: 17 - 60 Від 1 до 6 років: 25 - 60 Від 6 до 12 років: 35 - 65 Від 12 до 16 років: 40 - 65 |
Лейкоцити | Дорослі: 4 - 9
Діти: До 1 року: 5 - 12.5 Від 1 до 6 років: 5 - 12 Від 6 до 12 років: 4.5 - 10 Від 12 до 16 років: 4.5 - 9.5 |
Еозинофіли | 1 - 5 |
Паличкоядерні | Дорослі: 1 - 6
Діти: До 1 року: 0 - 8 Від 1 до 6 років: 0 - 8 Від 6 до 12 років: 1 - 6 Від 12 до 16 років: 1 - 6 |
Базофіли | 0 - 1.0 |
Лімфоцити | Дорослі: 19 - 37
Діти: До 1 року: 38 - 74 Від 1 до 6 років: 26 - 60 Від 6 до 12 років: 24 - 54 Від 12 до 16 років: 22 - 50 |
Моноцити | Дорослі: 3 - 11
Діти: 3 - 12 |
WBC | |
Мієлоцити | 0 |
Метамієлоцити | 0 |
Плазматичні клітини | 0 |
Атипові мононуклеари | 0 |
ЗНИЖЕННЯ РІВНЯ:
нейтрофіли: бактеріальні інфекції (тиф, паратифи, туляремія, бруцельоз, підгострий бактеріальний ендокардит), вірусні інфекції (інфекційний гепатит, грип, кір, краснуха), мієлотоксичний вплив і супресія гранулоцитопоезу (іонізуюче випромінювання, хімічні агенти - бензол, анілін, дефіцит вітаміну В12 і фолієвої кислоти, гострий лейкоз, апластична анемія, імунний агранулоцитоз (гаптеновий (гіперчутливість до медикаментів)), аутоімунні захворювання (СЧВ, РА, хронічний лімфолейкоз), ізоімунні процеси (у новонароджених, посттрансфузійний синдром), перерозподіл і секвестрація в органах, анафілактичний шок, спленомегалія різного походження, спадкові форми (циклічна нейтропенія, сімейна доброякісна нейтропенія і ін.), тиреотоксикоз, синдром Чедіака-Хігасі;лімфоцити: важкі вірусні захворювання (грип), гострі бактеріальні інфекції, системний червоний вовчак, ВІЛ-інфекція, синдром Ді Джорджа, гіперспленомегалія, інтоксикація важкими металами, іонізуючим випромінюванням, первинні і вторинні (гранульоми, метастази) захворювання кісткового мозку, мегалобластна, апластична анемія , мієлодиспластичні синдроми, спадкові захворювання (анемія Фанконі, спадковий дискератоз), ниркова недостатність, недостатність кровообігу, вторинний імунодефіцит, злоякісні новоутворення, міліарний туберкульоз;
моноцити: апластична анемія, волосатоклітинний лейкоз, піогенні інфекції, шокові стани, пологи;
еозинофіли: початкова фаза інфекційно-токсичного процесу, важкий стан в післяопераційному періоді, важкі гнійні інфекції, шок, стрес, інтоксикація хімічними сполуками, важкими металами.
ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ:
нейтрофіли: гострі бактеріальні інфекції, локалізовані (абсцеси, остеомієліт, гострий апендицит, отит, пневмонія, гострий пієлонефрит, сальпінгіт, менінгіти, в тому числі гнійний, туберкульозний, ін.), ангіна, гострий холецистит, тромбофлебіт, генералізовані (сепсис, перитоніт, емпієма плеври, скарлатина, холера та ін.), запалення або некроз тканини (інфаркт міокарда, великі опіки, гангрена, злоякісна пухлина з розпадом, вузликовий поліартеріїт, гостра ревматична лихоманка), інтоксикації екзогенні (свинець, ртуть, зміїна отрута, вакцини, бактеріальні токсини), інтоксикації ендогенні (уремія, діабетичний ацидоз, подагра, еклампсія, синдром Кушинга), мієлопроліферативні захворювання (хронічний мієлолейкоз, еритремія), гострі геморагії;лімфоцити: вірусні інфекції (інфекційний мононуклеоз, цитомегаловірус, краснуха, вітряна віспа), токсоплазмоз, туберкульоз, кашлюк, онкологічні захворювання кісткового мозку (хронічний лімфолейкоз) і лімфовузлів (неходжкінська лімфома). гострий вірусний гепатит, макроглобулінемія Вальденстрема, травматичні ушкодження тканин, злоякісні пухлини (особливо карцинома бронхів), уремія, еклампсія, захворювання щитовидної залози, гостра кровотеча, постспленектомія;
моноцити: підгострий бактеріальний ендокардит, період одужання після гострих інфекцій, мононуклеоз, грибкові інфекції, рикетсіози і протозойні інфекції (малярія, лейшманіоз), гранулематоз (туберкульоз, особливо активний, сифіліс, бруцельоз, саркоїдоз, неспецифічний виразковий коліт), хвороби крові (гострий монобластний і мієломоноцитарний лейкози, хронічний моноцитарний, мієломоноцитарний і мієлолейкоз, лімфогранулематоз), колагенози (СЧВ, ревматоїдний артрит, вузликовий поліартеріїт); еозинофіли: алергічні захворювання (бронхіальна астма, сінна лихоманка, алергічний дерматит, лікарська алергія), інвазії паразитів (аскаридоз, токсокароз, трихінельоз, ехінококоз, шистосомоз, філяріоз, стронгілоїдоз, опісторхоз, лямбліоз, анкілостомідоз), пухлини (гемобластози - гострий лейкоз, хронічний мієлолейкоз, еритремія, лімфоми, лімфогранулематоз), інші пухлини, особливо з метастазами або некрозом, імунодефіцити (синдром Віскотта-Олдріча), хвороби сполучної тканини (вузликовий поліартеріїт, ревматоїдний артрит), еозинофільний езофагіт, еозинофільний гастроентерит, еозинофільний коліт, інфекційні захворювання на стадії одужання при інших інфекціях, спадкова еозинофілія, неалергічний еозинофільний риніт, захворювання легенів (саркоїдоз, легенева еозинофільна пневмонія, еозинофільний плеврит, легеневої еозинофільний інфільтрат, інфаркт міокарда (несприятлива ознака);
базофіли: алергічні захворювання (алергічний риніт, назальні поліпи, хронічний синусит, бронхіальна астма, атопічний дерматит, лікарська алергія), мегакаріобластна лейкемія при синдромі Дауна (трисомія 21), хронічний мієлолейкоз і інші хронічні мієлопроліферативні синдроми (істинна поліцитемія, мієлоїдна метаплазія з мієлофіброзом), системний мастоцитоз, пігментна кропив`янка (педіатрична форма з обмеженою мастоцитарною проліферацією, з шкірною локалізацією), базофільна лейкемія, хвороба Ходжкіна, хронічна гемолітична анемія, постспленектомія, стан після іонізуючого опромінення, туберкульоз, вітряна віспа, грип, гіпотиреоз, виразковий коліт, реакція на введення чужорідного білка, нефроз.
ФАКТОРИ ПІДВИЩЕННЯ:
нейтрофіли: стероїди, препарати дигіталісу, гепарин, ацетилхолін;
лімфоцити: аміносаліцилова кислота, цефтазидим, , галоперидол, леводопа, офлоксацин, тіоурацил, спіронолактон, вальпроєва кислота;
моноцити: ампіцилін, грізеофульвін, галоперидол, пеніциламін, преднізолон;
еозинофіли: алопуринол, аміносаліцилова кислота, амоксицилін, амфотерицин В, ампіцилін, , цефотаксим, цефтазидим, цефтриаксон, доксициклін, еналаприл, гентаміцин, галоперидол, вакцина від гепатиту А, офлоксацин, пеніциламін, ранітидин, рифампіцин, спіронолактон, стрептоміцин, хлорпропамід, іміпрамін, мефеназін, нітрофурантоїн, пеніцилін, сульфаніламіди, дапсон, етретінат, метотрексат, метилдопа, нафалерін, прокарбазін, тріамтерен;
базофіли: естрогени, антитиреоїдні препарати.
ФАКТОРИ ЗНИЖЕННЯ:
нейтрофіли: пеніцилін, антитиреоїдні препарати, карбамазепін, вальпроєва кислота, миш`як, ртуть, індометацин, ібупрофен, ацетилсаліцилова кислота, барбітурати, діазепам, галоперидол, , пропранолол, гідралазин, метилдопа, діазоксид, ніфедипін, нітрофурантоїн, грізеофульвін, метронідазол, ріфампіцин, ізоніазид, стрептоміцин, сульфаніламіди, іміпенем, протималярійні препарати, противірусні препарати, антидіабетичні препарати, діуретики, протипухлинні препарати (цитостатики, іммуносупрессанти), антигістамінні препарати;лімфоцити: аспарагіназа, бензодіазепіни, цефтриаксон, циклоспорин, фолієва кислота, , ібупрофен, левофлоксацин, літій, офлоксацин, глюкокортикоїди, хлорамбуцил;
моноцити: глюкокортикоїди;
еозинофіли: амітриптилін, аспірин, , кортикотропін, індометацин, рифампіцин, сульфаметоксазол, кортикостероїди, адреналін, 1метисергід, ніацин, прокаїнамід.
показання до призначення:
- інфекційний процес різного генезу;
- запальний процес;
- гострі і хронічні мієлопроліферативні і лімфопроліферативні захворювання; алергічні захворювання; некротичні ураження тканин;
- отруєння;
- злоякісні пухлини.
За морфологічними ознаками (форма, розмір клітини і її ядра, забарвлення цитоплазми, наявність і характер цитоплазматичних включень) виділяють 5 основних видів лейкоцитів: нейтрофіли, лімфоцити, моноцити, еозинофіли, базофіли. Крім того розрізняють лейкоцити різного ступеня зрілості і диференціювання, виділяють атипові клітини (юні, мієлоціти, промієлоціти, бласти, плазматичні клітини та ін.)
Нейтрофіли, поліморфні нейтрофіли -найчисельніший тип лейкоцитів, основна роль яких полягає в первинному антиінфекційному захисту організму шляхом фагоцитозу мікроорганізмів. У момент появи інфекції продукуються фактори хемотаксису, які обумовлюють міграцію нейтрофілів до місця інфекції з фагоцитуванням відповідного агента і руйнуванням інфекційного збудника. Гранулопоез відбувається в кістковому мозку, при якому нейтрофіли, еозинофіли і базофіли проходять одну і ту ж стадію проліферації, диференціювання, дозрівання і вивільнення в кров. У периферичній крові в нормі зустрічаються паличкоядерні (молодші) і сегментоядерні (зрілі) нейтрофіли. Менш зрілі клітини гранулоцитарного ряду - юні (метамієлоцити), мієлоцити, промієлоцити - в нормі знаходяться в кістковому мозку. Зрілі нейтрофіли циркулюють в крові 8-10 годин, потім надходять в тканини, тривалість життя нейтрофільного гранулоцита в тканинах становить 2-3 дні.
Нейтрофілія може бути реактивною (інфекційні захворювання, запальний процес, пухлина, ендокринні порушення) або пов`язана з первинним порушенням гемопоезу (гемобластози). Нейтропенія виникає при виснаженні резерву нейтрофілів (септицемія), при аутоімунних захворюваннях, тощо.
«Зрушення вліво»: в крові присутня збільшена кількість паличкоядерних нейтрофілів, можлива поява метамієлоцитів (юних), мієлоцитів. Ці зміни вказують на гострі інфекційні захворювання, фізичне перенапруження, ацидоз, початкову стадію мієлолейкозу, злоякісні захворювання.
«Зрушення вправо»: в крові присутні гіперсегментовані гранулоцити. Такі зміни можуть виникати при мегалобластній анемії, хворобах нирок і печінки, стану після переливання крові.
Значне омоложення клітин: в крові відзначається присутність метамієлоцитів, мієлоцитів, промієлоцитів, бластних клітин. Ці зміни можуть вказувати на патологію системи крові (хронічний мієлолейкоз, еритремія, мієлофіброз, гострий лейкоз).
Токсигенна зернистість нейтрофілів - груба зернистість, схожа з азурофільними гранулами. Її утворення відбувається всередині клітини в результаті фізико-хімічних змін білкової структури цитоплазми під впливом продуктів інтоксикації. Спостерігається при інфекційних або запальних процесах. Токсична зернистість нейтрофілів нерідко з`являється раніше ядерного зсуву. Її наростання при гнійно-септичних станах, запальних захворюваннях вказує на прогресування патологічного процесу і можливість несприятливого результату. У великій кількості токсична зернистість нейтрофілів з`являється при розпаді пухлинної тканини під впливом променевої терапії. Найбільш виражена токсична зернистість при крупозній пневмонії в період розсмоктування запального інфільтрату, при скарлатині, септикопіємії, перитоніті, флегмоні і інших гнійних процесах. Особливо важливе значення має вона в діагностиці гострого живота (наприклад, гангренозного апендициту, що протікає з незначно підвищеною температурою тіла і, нерідко, при відсутності лейкоцитозу).
Гіперсегментація сегментоядерних нейтрофілів - ядро ​​має більше п`яти частин, з`єднаних тонкою хроматиновою ниткою. Зустрічаються при мегалобластних анеміях. Рідко може спостерігатися у здорових людей як спадкова (сімейна) конституціональна особливість.
Лімфоцити (LYMPH) представляють собою гетерогенну популяцію клітин, які відрізняються, залежно від походження, тривалості життя, локалізації в лімфоїдних органах і функцій. Більшість лімфоцитів в крові невеликих розмірів, але є й більші форми, такі як великі гранулярні лімфоцити, що містять азурофільну грануляцію в цитоплазмі. 65-80% лімфоцитів - це Т-клітини, 8-15% є В-клітинами і 10% клітин - натуральні кілери (НК, NK), які морфологічно відрізняються і деякі з них ідентичні великим гранулярним лімфоцитам. Тільки 2% лімфоцитів знаходяться в кровоносному руслі. Лімфопоез відбувається в лімфоїдних органах. У первинних лімфоїдних органах - кістковому мозку і тимусі - відбувається антигенонезалежна диференціація з незрілих попередників (В-лімфоцити дозрівають в кістковому мозку, а Т-клітини - в тимусі з кісткового мозку). Після цієї стадії ранньої диференціації імунокомпетентні лімфоцити вивільняються і локалізуються в специфічних зонах вторинних лімфоїдних органів: селезінці, лімфатичних вузлах, пеєрових бляшках кишківника, де і відбувається кінцева стадія антигензалежної диференціації лімфоцитів і розподіл ефекторних клітин, вже повністю диференційованих, в інші частини організму.
Плазмоцити є повністю диференційовані В-клітини з багатою цитоплазмою, виражено базофільною, іноді і зернистою, з ексцентричним ядром, круглоовальні, з щільним хроматином у вигляді «спиці колеса». У нормальних умовах плазмоцити не присутні в крові. Часто зустрічаються проміжні клітини (лімфоплазмоцити) при вірусних інфекціях, у тому числі інфекційному мононуклеозі, або при імунологічних захворюваннях з гіпергаммаглобулінемією. В-клітини відповідають за гуморальну імунну відповідь за сприяння антигенспецифічних антитіл. B-клітини не виробляють антитіла до моменту повторної антигенної стимуляції, на яку відповідають значно менші дози антигену, клонально проліферують і виробляють кількість антитіл в 7-10 разів вище, ніж В-клітини, які не стимульовані антигеном. Т-клітини беруть участь в імунній клітинній відповіді і включають клітини Т-хелпери CD4 +, Т-супресори CD8 + і цитотоксичні Т-клітини.
Лейкоцитарна формула відображає відносний (процентний) вміст лейкоцитів різних видів і збільшення або зниження процентного вмісту лімфоцитів носить як абсолютний, так і відносний характер. Так, високий вміст лімфоцитів у формулі може бути наслідком істинного (абсолютного) лімфоцитозу, коли вміст лімфоцитів перевищує 3000 к / мкл або зниження абсолютного числа лейкоцитів інших видів (частіше нейтрофілів) - в цьому випадку лімфоцитоз відносний. Лімфопенія також може носити абсолютний характер, коли кількість клітин падає нижче 1000 к / мкл або відносний, внаслідок збільшення кількості гранулоцитів.
Моноцити (MONO) - найбільші клітини крові, складають 2 - 10% всіх лейкоцитів, відносяться до агранулоцитів, є частиною фагоцитарної мононуклеарної / ретикулоендотеліальної системи, що складається з моноцитів, макрофагів і їх попередників з кісткового мозку. Моноцити вивільняються в кров і циркулюють там від 36 до 104 годин, потім починають мігрувати в різні тканини, де диференціюються в органо- і тканиноспецифічні макрофаги. Моноцити / макрофаги проявляють виражену фагоцитарну і бактерицидну активність. Вони з`являються у вогнищі запалення після нейтрофілів і проявляють максимум активності в кислому середовищі, в якій нейтрофіли втрачають активність. Макрофаги в осередку запалення фагоцитують мікроорганізми, загиблі лейкоцити, пошкоджені клітини запаленої тканини, очищаючи вогнище запалення і готуючи його до регенерації. Макрофаги більш ефективні в фагоцитозі мікобактерій, грибків, макромолекул. Макрофаги також забезпечують утилізацію сенсибілізованих і старіючих еритроцитів в селезінці. Моноцити і макрофаги продукують різні біологічно активні чинники: ферменти, фактори комплементу, фактори згортання крові, активні форми кисню та азоту, ангіогенні фактори, що зв`язують білки (трансферин, транскобаламін II, фібронектин, аполіпопротеїн E), біоактивні ліпіди (похідні арахідонової кислоти), фактори хемотаксису, цитокіни та фактори росту (α і γ IFN, IL 1, 3, 6, 8, 10, 12, FGF, PDGF, TNF, M-CSF).
Еозинофіли, еозинофільні гранулоцити (ЕО) складають 0,5-5% від усіх лейкоцитів крові, знаходяться в кровоносному руслі близько 30 хвилин, після чого надходять в тканини, де знаходяться приблизно 12 діб. Еозинофіли - мобільні клітини, за походженням з кісткового мозку, диференціюються, дозрівають і вивільняються в кров, як і нейтрофіли. У здорових людей еозинофіли зустрічаються в невеликій кількості в крові, але їх кількість зростає в крові і тканинах при розвитку різних алергічних захворювань, паразитарних інфекцій онкологічних процесів. Еозинофіли містять внутрішньоклітинні грануляції, як кришталь грануляції, що містять найбільшу частину катіонних білків, в тому числі і важливі лужні білки, пероксидазу, еозинофільний катіонний білок і нейротоксин, які беруть участь в тканинних ушкодженнях, які спостерігаються при бронхіальній астмі та інших алергічних захворюваннях. Активовані еозинофіли продукують велику кількість протизапальних медіаторів, які є токсичними для тканин, тим самим підтримуючи хронічне запалення. Еозинофілія виявляється при інфекційних захворюваннях в період розгорнутої клінічної картини (скарлатина, інфекційний мононуклеоз та ін.). Еозинопенія часто спостерігається на початку запальних процесів. Існують добові коливання кількості еозинофілів, мінімальний рівень спостерігається в ранкові години, поступово збільшуючись до кінця дня, в умовах стресу число еозинофілів зменшується.
Базофіли, базофільні гранулоцити, «гладкі клітини», BASO складають всього 0,5% від загальної кількості лейкоцитів крові. Основний компонент гранул базофілів - гістамін. Тривалість життя - 8-12 діб, період циркуляції в периферичній крові, як і у всіх гранулоцитів, нетривалий - кілька годин. Головна функція базофілів - участь в реакціях гіперчутливості негайного типу. Вони також беруть участь в реакціях гіперчутливості сповільненого типу, в запальних і алергічних реакціях, в регуляції проникності судинної стінки. Базофіли беруть участь в алергічних реакціях, що включають IgE- залежні механізми, ініціюють розвиток анафілактичних реакцій гіперчутливості негайного типу. Крім того базофілія спостерігається при вірусних захворюваннях, хронічних інфекціях, онкологічних захворюваннях.
Плазмоцити - в нормі не визначаються, представляють собою клітини лімфоїдної тканини, які розвиваються з В-лімфоцитів, продукують імуноглобуліни. У здорової людини в периферичній крові присутні вкрай рідко. Плазмоцити можуть визначатися при вірусних інфекціях (кір, краснуха, вітряна віспа, інфекційний мононуклеоз, інфекційний гепатит), сироватковій хворобі, сепсисі, туберкульозі, актиномікозі, колагенозах, аутоімунних захворюваннях, новоутвореннях, стані після опромінення.
венозна кров
Перед здачею досліджень необхідно узгодити з лікуючим лікарем прийом і скасування препаратів.
При контролі лабораторних показників у динаміці рекомендується проводити лабораторні дослідження за однакових умов: здавати кров в одній лабораторії, у однаковий час доби, тощо.
Про прийом лікарських препаратів необхідно повідомити співробітників у відділенні.
Припустимо здавати кров протягом дня натще, період голодування повинен складати не менше 3 годин.
За 3 дні виключити інтенсивні фізичні навантаження.
У день взяття крові, допустимо випити простої води (не мінеральної) без газу.
Кількість води - за потребою організму.
Безпосередньо перед взяттям крові пацієнт повинен перебувати в стані спокою не менше 30 хвилин.
Напередодні дослідження виключити:
- прийом жирної їжі та алкоголю;
- емоційні навантаження і стрес;
- теплові впливи (лазня, сауна);
- за 1 годину до проведення дослідження виключити куріння.
Не слід здавати кров:
- в день проведення рентгенографії, КТ, МРТ, інструментального обстеження або фізіотерапевтичних процедур, крапельниць (ЕКГ, УЗД не є протипоказанням для здачі аналізу крові).
Загальні правила підготовки:
- Для немовлят мінімальний період голодування не менше 2 годин.
- Жінкам необхідно здавати в день менструального циклу, рекомендований лікарем.
- Для виконання дослідження з архівного матеріалу необхідно:
- оформити заявку в відділенні Смартлаб (або по телефону 0-800 750 070);
- лабораторія оцінить можливість виконання даного дослідження з архівного матеріалу;
- відповідь пацієнту нададуть по телефону протягом 5 робочих годин з моменту оформлення заявки;
- оплатити замовлення необхідно на відділенні Смартлаб протягом 7 календарних днів з моменту оформлення заявки;
АНАЛІЗАТОР:
Мікроскоп "Carl Zeiss Primo Star" (Німеччина)РЕФЕРЕНСИ:
Параметр | Норми |
---|---|
Сегментоядерние | Дорослі: 47 - 72 Діти: До 1 року: 17 - 60 Від 1 до 6 років: 25 - 60 Від 6 до 12 років: 35 - 65 Від 12 до 16 років: 40 - 65 |
Лейкоцити | Дорослі: 4 - 9
Діти: До 1 року: 5 - 12.5 Від 1 до 6 років: 5 - 12 Від 6 до 12 років: 4.5 - 10 Від 12 до 16 років: 4.5 - 9.5 |
Еозинофіли | 1 - 5 |
Паличкоядерні | Дорослі: 1 - 6
Діти: До 1 року: 0 - 8 Від 1 до 6 років: 0 - 8 Від 6 до 12 років: 1 - 6 Від 12 до 16 років: 1 - 6 |
Базофіли | 0 - 1.0 |
Лімфоцити | Дорослі: 19 - 37
Діти: До 1 року: 38 - 74 Від 1 до 6 років: 26 - 60 Від 6 до 12 років: 24 - 54 Від 12 до 16 років: 22 - 50 |
Моноцити | Дорослі: 3 - 11
Діти: 3 - 12 |
WBC | |
Мієлоцити | 0 |
Метамієлоцити | 0 |
Плазматичні клітини | 0 |
Атипові мононуклеари | 0 |
ЗНИЖЕННЯ РІВНЯ:
нейтрофіли: бактеріальні інфекції (тиф, паратифи, туляремія, бруцельоз, підгострий бактеріальний ендокардит), вірусні інфекції (інфекційний гепатит, грип, кір, краснуха), мієлотоксичний вплив і супресія гранулоцитопоезу (іонізуюче випромінювання, хімічні агенти - бензол, анілін, дефіцит вітаміну В12 і фолієвої кислоти, гострий лейкоз, апластична анемія, імунний агранулоцитоз (гаптеновий (гіперчутливість до медикаментів)), аутоімунні захворювання (СЧВ, РА, хронічний лімфолейкоз), ізоімунні процеси (у новонароджених, посттрансфузійний синдром), перерозподіл і секвестрація в органах, анафілактичний шок, спленомегалія різного походження, спадкові форми (циклічна нейтропенія, сімейна доброякісна нейтропенія і ін.), тиреотоксикоз, синдром Чедіака-Хігасі;лімфоцити: важкі вірусні захворювання (грип), гострі бактеріальні інфекції, системний червоний вовчак, ВІЛ-інфекція, синдром Ді Джорджа, гіперспленомегалія, інтоксикація важкими металами, іонізуючим випромінюванням, первинні і вторинні (гранульоми, метастази) захворювання кісткового мозку, мегалобластна, апластична анемія , мієлодиспластичні синдроми, спадкові захворювання (анемія Фанконі, спадковий дискератоз), ниркова недостатність, недостатність кровообігу, вторинний імунодефіцит, злоякісні новоутворення, міліарний туберкульоз;
моноцити: апластична анемія, волосатоклітинний лейкоз, піогенні інфекції, шокові стани, пологи;
еозинофіли: початкова фаза інфекційно-токсичного процесу, важкий стан в післяопераційному періоді, важкі гнійні інфекції, шок, стрес, інтоксикація хімічними сполуками, важкими металами.
ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ:
нейтрофіли: гострі бактеріальні інфекції, локалізовані (абсцеси, остеомієліт, гострий апендицит, отит, пневмонія, гострий пієлонефрит, сальпінгіт, менінгіти, в тому числі гнійний, туберкульозний, ін.), ангіна, гострий холецистит, тромбофлебіт, генералізовані (сепсис, перитоніт, емпієма плеври, скарлатина, холера та ін.), запалення або некроз тканини (інфаркт міокарда, великі опіки, гангрена, злоякісна пухлина з розпадом, вузликовий поліартеріїт, гостра ревматична лихоманка), інтоксикації екзогенні (свинець, ртуть, зміїна отрута, вакцини, бактеріальні токсини), інтоксикації ендогенні (уремія, діабетичний ацидоз, подагра, еклампсія, синдром Кушинга), мієлопроліферативні захворювання (хронічний мієлолейкоз, еритремія), гострі геморагії;лімфоцити: вірусні інфекції (інфекційний мононуклеоз, цитомегаловірус, краснуха, вітряна віспа), токсоплазмоз, туберкульоз, кашлюк, онкологічні захворювання кісткового мозку (хронічний лімфолейкоз) і лімфовузлів (неходжкінська лімфома). гострий вірусний гепатит, макроглобулінемія Вальденстрема, травматичні ушкодження тканин, злоякісні пухлини (особливо карцинома бронхів), уремія, еклампсія, захворювання щитовидної залози, гостра кровотеча, постспленектомія;
моноцити: підгострий бактеріальний ендокардит, період одужання після гострих інфекцій, мононуклеоз, грибкові інфекції, рикетсіози і протозойні інфекції (малярія, лейшманіоз), гранулематоз (туберкульоз, особливо активний, сифіліс, бруцельоз, саркоїдоз, неспецифічний виразковий коліт), хвороби крові (гострий монобластний і мієломоноцитарний лейкози, хронічний моноцитарний, мієломоноцитарний і мієлолейкоз, лімфогранулематоз), колагенози (СЧВ, ревматоїдний артрит, вузликовий поліартеріїт); еозинофіли: алергічні захворювання (бронхіальна астма, сінна лихоманка, алергічний дерматит, лікарська алергія), інвазії паразитів (аскаридоз, токсокароз, трихінельоз, ехінококоз, шистосомоз, філяріоз, стронгілоїдоз, опісторхоз, лямбліоз, анкілостомідоз), пухлини (гемобластози - гострий лейкоз, хронічний мієлолейкоз, еритремія, лімфоми, лімфогранулематоз), інші пухлини, особливо з метастазами або некрозом, імунодефіцити (синдром Віскотта-Олдріча), хвороби сполучної тканини (вузликовий поліартеріїт, ревматоїдний артрит), еозинофільний езофагіт, еозинофільний гастроентерит, еозинофільний коліт, інфекційні захворювання на стадії одужання при інших інфекціях, спадкова еозинофілія, неалергічний еозинофільний риніт, захворювання легенів (саркоїдоз, легенева еозинофільна пневмонія, еозинофільний плеврит, легеневої еозинофільний інфільтрат, інфаркт міокарда (несприятлива ознака);
базофіли: алергічні захворювання (алергічний риніт, назальні поліпи, хронічний синусит, бронхіальна астма, атопічний дерматит, лікарська алергія), мегакаріобластна лейкемія при синдромі Дауна (трисомія 21), хронічний мієлолейкоз і інші хронічні мієлопроліферативні синдроми (істинна поліцитемія, мієлоїдна метаплазія з мієлофіброзом), системний мастоцитоз, пігментна кропив`янка (педіатрична форма з обмеженою мастоцитарною проліферацією, з шкірною локалізацією), базофільна лейкемія, хвороба Ходжкіна, хронічна гемолітична анемія, постспленектомія, стан після іонізуючого опромінення, туберкульоз, вітряна віспа, грип, гіпотиреоз, виразковий коліт, реакція на введення чужорідного білка, нефроз.
ФАКТОРИ ПІДВИЩЕННЯ:
нейтрофіли: стероїди, препарати дигіталісу, гепарин, ацетилхолін;
лімфоцити: аміносаліцилова кислота, цефтазидим, , галоперидол, леводопа, офлоксацин, тіоурацил, спіронолактон, вальпроєва кислота;
моноцити: ампіцилін, грізеофульвін, галоперидол, пеніциламін, преднізолон;
еозинофіли: алопуринол, аміносаліцилова кислота, амоксицилін, амфотерицин В, ампіцилін, , цефотаксим, цефтазидим, цефтриаксон, доксициклін, еналаприл, гентаміцин, галоперидол, вакцина від гепатиту А, офлоксацин, пеніциламін, ранітидин, рифампіцин, спіронолактон, стрептоміцин, хлорпропамід, іміпрамін, мефеназін, нітрофурантоїн, пеніцилін, сульфаніламіди, дапсон, етретінат, метотрексат, метилдопа, нафалерін, прокарбазін, тріамтерен;
базофіли: естрогени, антитиреоїдні препарати.
ФАКТОРИ ЗНИЖЕННЯ:
нейтрофіли: пеніцилін, антитиреоїдні препарати, карбамазепін, вальпроєва кислота, миш`як, ртуть, індометацин, ібупрофен, ацетилсаліцилова кислота, барбітурати, діазепам, галоперидол, , пропранолол, гідралазин, метилдопа, діазоксид, ніфедипін, нітрофурантоїн, грізеофульвін, метронідазол, ріфампіцин, ізоніазид, стрептоміцин, сульфаніламіди, іміпенем, протималярійні препарати, противірусні препарати, антидіабетичні препарати, діуретики, протипухлинні препарати (цитостатики, іммуносупрессанти), антигістамінні препарати;лімфоцити: аспарагіназа, бензодіазепіни, цефтриаксон, циклоспорин, фолієва кислота, , ібупрофен, левофлоксацин, літій, офлоксацин, глюкокортикоїди, хлорамбуцил;
моноцити: глюкокортикоїди;
еозинофіли: амітриптилін, аспірин, , кортикотропін, індометацин, рифампіцин, сульфаметоксазол, кортикостероїди, адреналін, 1метисергід, ніацин, прокаїнамід.
показання до призначення:
- інфекційний процес різного генезу;
- запальний процес;
- гострі і хронічні мієлопроліферативні і лімфопроліферативні захворювання; алергічні захворювання; некротичні ураження тканин;
- отруєння;
- злоякісні пухлини.
Інші аналізи цієї підкатегорії
Тромбоцити крові
Маркер згортаючої системи крові, входить в клінічний (загальний аналіз крові)
Група крові та резус-фактор
Оцінка приналежності до певної групи крові за системою АВО і до основного поверхневого еритроцитарного антигену системи резус
Загальний аналіз крові розгорнутий (ЗАК, ШОЕ, апаратний підрахунок лейкоцитарної формули з підтвердженням ручною мікроскопією)
Кількісний і якісний аналіз картини крові дозволяє оцінити наявність і активність патологічного процесу в організмі, загальний стан усієї системи кровотворення
Аналіз на ретикулоцити з підрахунком ретикулоцитарного індексу
Маркер оцінки еритропоетичної функції кісткового мозку
Дослідження крові на наявність АВ0-антитіл (прийом біоматеріалу з понеділка по середу (включно))
Діагностика імунологічної несумісності по групі крові
Антирезусні антитіла (скринінг) якісне визначення
Діагностика імунологічної несумісності по резус-фактору
Загальний аналіз крові розгорнутий (ЗАК, ШОЕ)
Кількісний і якісний аналіз картини крові дозволяє оцінити наявність і активність патологічного процесу в організмі, загальний стан усієї системи кровотворення
Лейкоцити крові
Маркер інфекційного, запального процесу в організмі, входить в клінічний (загальний) аналіз крові
Швидкість осідання еритроцитів
Неспецифічний маркер запалення, що входить у клінічний (загальний) аналіз крові
Гемоглобін крові
Маркер анемії, поліцитемії, входить в клінічний (загальний) аналіз крові
Дякуємо за Ваш коментар! Він буде опублікований відразу після перевірки*
*Це необхідно для уникнення некоректних висловлювань, шахрайських повідомлень, образ. Ми стежимо за безпекою наших читачів.