Кортизол (добова сеча)
Показати всі аналізиКортизол-це стероїдний гормон, основний представник глюкокортикоїдних гормонів, синтезується в пучкової зоні кори надниркових залоз із загального попередника холестерину під контролем АКТГ гіпофіза і кортикотропінрилізинг – гормону гіпоталамуса (опосередковано через АКТГ). Взаємодія в системі "гіпоталамус-гіпофіз-наднирники" здійснюється за класичним принципом негативного зворотного зв`язку.
У кров`яному руслі кортизол зв`язується з білками плазми крові: більше 75% кортизолу зв`язується зі специфічним транспортним білком-транскортином (КСГ), що синтезується в печінці, 15% — з альбуміном. Близько 10% циркулюючого кортизолу знаходиться у вільній формі і саме він забезпечує ефект на тканини-мішені; глюкокортикоїди прямо або опосередковано регулюють практично всі фізіологічні і біохімічні процеси, рецептори до них знаходяться у всіх тканинах організму. Вони відіграють ключову роль в реакціях організму на стресові ситуації, підтримці судинного тонусу, регуляції імунної відповіді.
Кортизол впливає на вуглеводний обмін – підвищує концентрацію глюкози в крові за рахунок збільшення її синтезу в печінці і зниження утилізації на периферії (є антагоністом інсуліну). Вплив гормону на обмін ліпідів призводить до гальмування синтезу і посилення розщеплення жирів зі звільненням гліцерину і жирних кислот, підвищення в крові рівня холестерину, накопичення кетонових тіл. Відзначається також катаболічна дія кортизолу на білковий метаболізм. Кортизол має невелику мінералокортикоїдну активність. У кортизолу виражена потужна протизапальна дія. Він інгібує практично всі стадії запального процесу, пригнічує міграцію фагоцитів до пошкоджених тканин і вивільнення запальних цитокінів, знижує синтез простогландинів, стабілізує мембрани лізосом.
Метаболізується кортизол в печінці, фільтрується в ниркових клубочках, і виділяться з сечею у вільній формі. Період напіввиведення-80-100 хвилин. Характерний добовий ритм секреції кортизолу. У здорових людей вміст кортизолу максимально в ранкові години (6.00-8.00) і в 2-5 разів нижче у вечірній час (22.00-24.00). Добовий ритм виділення кортизолу порушується у пацієнтів з синдромом Кушинга, під час вагітності, під впливом стресу – фізичного або психологічного. Нормальні показники кортизолу при триразовому дослідженні дозволяють виключити порушення функціонування системи гіпоталамус-гіпофіз-кора надниркових залоз.
добова сеча
Перед здачею досліджень необхідно узгодити з лікуючим лікарем прийом і скасування препаратів.
При контролі лабораторних показників у динаміці рекомендується проводити лабораторні дослідження за однакових умов: здавати біоматеріал в одній лабораторії, у однаковий час доби, тощо.
Про прийом лікарських препаратів необхідно повідомити співробітників у відділенні.
Дане дослідження оформлюється тільки з приносного біоматеріалу.
Необхідно дотримуватися звичайного питного і харчового режиму.
Спеціальні умови за правилами підготовки:
- Жінкам перед збором сечі необхідно провести ретельний туалет
зовнішніх статевих органів теплою мильною водою, потім зовнішні статеві органи
необхідно обполоснути чистою теплою водою і висушити чистою серветкою. Не
рекомендується проводити збір сечі під час менструації. Перед збором сечі бажано
ввести гінекологічний тампон в піхву.
- Чоловікам туалет зовнішніх статевих органів проводиться наступним
чином. Відвести крайню плоть, оголити головку статевого члена, помити теплою
мильною водою, потім статевий орган обполоснути чистою теплою водою і висушити
чистою серветкою.
- У грудних дітей ретельний туалет зовнішніх статевих органів проводиться теплою мильною водою, потім зовнішні статеві органи необхідно обполоснути чистою теплою водою і висушити чистою серветкою. Бажано збирати сечу в сечоприймач. Важливо! Сеча, вичавлена з памперса, дослідженню не підлягає!
Вранці після пробудження спорожнити сечовий міхур в унітаз.
Вся подальша сеча збирається протягом 24 годин в чисту суху ємність об'ємом 3 літри.Останню порцію сечі необхідно зібрати точно в той же час наступного дня, коли напередодні було розпочато збір.
Наприклад, якщо збір сечі було розпочато о 8:00 ранку, то також о 8:00 ранку наступного дня, необхідно спорожнити сечовий міхур і додати останню порцію до загального обсягу.
Після закінчення збору, сечу необхідно ретельно перемішати, виміряти обсяг і відразу відлити 50 мл в одноразову стерильну ємність.
Обсяг виділеної сечі за добу необхідно вказати на транспортному контейнері.
Ємність необхідно доставити в будь-яке відділення лабораторії «Смартлаб» для дослідження. Всю сечу приносити немає необхідності.
Зберігання біологічного матеріалу:
Протягом всього часу збору ємність з сечею необхідно зберігати в прохолодному, темному місці (оптимально - в холодильнику на нижній полиці при + 4 ... + 8 ° С). Не заморожувати!
Напередодні дослідження виключити:
- емоційний стрес, фізичні навантаження і спортивні тренування, фізіотерапевтичні процедури, рентгенівські дослідження;
- напередодні ввечері утриматися від відвідування сауни і лазні, щоб уникнути перегрівання або переохолодження.
- Важливо! Прийом або скасування лікарських препаратів, під час дослідження концентрації біохімічних маркерів в сечі, необхідно узгодити з лікуючим лікарем.
Транспортний контейнер з сечею необхідно доставити в лабораторію:
- пластиковий одноразовий стаканчик - не пізніше 1,5-2 годин після збору,
- урінопробірку - протягом 24 годин після збору.
Транспортний контейнер
У лабораторію сечу слід доставити в спеціалізованій ємності для транспортування сечі. Спеціалізовану урінопробірку з консервантом можна придбати заздалегідь, в будь-якому відділенні лабораторії «Смартлаб». Вартість спеціальної пробірки для транспортування сечі - 20 грн. У тому випадку, якщо сеча надійшла в одноразовому пластиковому стаканчику, в лабораторії «Смартлаб» сеча буде перелита в спеціальну урінопробірку з консервантом, яка дозволяє зберігати і транспортувати сечу в лабораторію без втрати фізичних і хімічних властивостей біоматеріалу.
Важливо! Не допускається збирати сечу в ємності, не призначені для лабораторних досліджень, так як залишки інгредієнтів, що містяться в таких ємностях можуть істотно спотворити результати аналізу. Як виняток можна використовувати нові одноразові пластикові ємності або скляні ємності (простерилізовані). Після збору сечі щільно закрити транспортний контейнер, помістити в одноразовий пакет і доставити у відділення лабораторії.
- Об'єм добової сечі
АНАЛІЗАТОР:
Автоматичний хемілюмінесцентний аналізатор Architect i2000sr Abbott laboratories, (США)РЕФЕРЕНСИ:
Параметр | Норми |
---|---|
Добовий об'єм сечі | |
Кортизол в сечі | |
Кортизол в добовій сечі | 4.3 - 176.0 |
ЗНИЖЕННЯ РІВНЯ:
гіпопітуїтаризм, хвороба Аддісона, стан після прийому глюкокортикоїдів, адреногенітальний синдром, гіпотиреоїдний стан (зниження секреції), печінково-клітинна недостатність - зниження секреції (цироз печінки, гепатит), різке зниження ваги.
ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ:
хвороба / синдром Іценко-Кушинга, вузликова гіперплазія надниркових залоз, ектопічний КРГ-синдром (кортикотропін-рилізинг гормон), ектопічний АКТГ-синдром, синдром полікістозних яєчників (СПКЯ), гіпертиреоїдний стан, гіпоглікемія, ожиріння, депресія, цироз печінки (зниження катаболізму), некомпенсований цукровий діабет, алкоголізм, вагітність.ФАКТОРИ ПІДВИЩЕННЯ:
синтетичні глюкокортикостероїди (перорально, парентерально, інгаляційно, місцево), протисудомні препарати, аспірин, атропін, бензодіазепіни, кломіпрамін, пероральні контрацептиви, , інсулін, інтерферон (гамма), метоксамін, метоклопрамід, налоксон, ранітидин,спіронолактон, опіати, вазопресин, АКТГ, алкоголь.
ФАКТОРИ ЗНИЖЕННЯ:
барбітурати, , ефедрин, індометацин, кетоконазол, лабеталол, леводопа, морфін, ніфедипін, оксазепам, правастатин, рифампіцин, синтетичні ГКС (преднізолон, метилпреднізолон).
показання до призначення:
- діагностика синдрому / хвороби Іценко-Кушинга (ожиріння, артеріальна гіпертензія, гіперглікемія, міопатія, гірсутизм, плетора, остеопороз, патологічні переломи, червоні стрії, підвищена травматичність шкіри і м`яких тканин, порушення менструального циклу);
- діагностика хвороби Аддісона;
- нетипові клінічні симптоми для віку пацієнта (остеопороз, артеріальна гіпертензія);
- діти з відставанням у рості, надмірною вагою, передчасним статевим розвитком;
- диференціальна діагностика первинної та вторинної надниркової недостатності при спільному дослідженні з АКТГ.
Кортизол-це стероїдний гормон, основний представник глюкокортикоїдних гормонів, синтезується в пучкової зоні кори надниркових залоз із загального попередника холестерину під контролем АКТГ гіпофіза і кортикотропінрилізинг – гормону гіпоталамуса (опосередковано через АКТГ). Взаємодія в системі "гіпоталамус-гіпофіз-наднирники" здійснюється за класичним принципом негативного зворотного зв`язку.
У кров`яному руслі кортизол зв`язується з білками плазми крові: більше 75% кортизолу зв`язується зі специфічним транспортним білком-транскортином (КСГ), що синтезується в печінці, 15% — з альбуміном. Близько 10% циркулюючого кортизолу знаходиться у вільній формі і саме він забезпечує ефект на тканини-мішені; глюкокортикоїди прямо або опосередковано регулюють практично всі фізіологічні і біохімічні процеси, рецептори до них знаходяться у всіх тканинах організму. Вони відіграють ключову роль в реакціях організму на стресові ситуації, підтримці судинного тонусу, регуляції імунної відповіді.
Кортизол впливає на вуглеводний обмін – підвищує концентрацію глюкози в крові за рахунок збільшення її синтезу в печінці і зниження утилізації на периферії (є антагоністом інсуліну). Вплив гормону на обмін ліпідів призводить до гальмування синтезу і посилення розщеплення жирів зі звільненням гліцерину і жирних кислот, підвищення в крові рівня холестерину, накопичення кетонових тіл. Відзначається також катаболічна дія кортизолу на білковий метаболізм. Кортизол має невелику мінералокортикоїдну активність. У кортизолу виражена потужна протизапальна дія. Він інгібує практично всі стадії запального процесу, пригнічує міграцію фагоцитів до пошкоджених тканин і вивільнення запальних цитокінів, знижує синтез простогландинів, стабілізує мембрани лізосом.
Метаболізується кортизол в печінці, фільтрується в ниркових клубочках, і виділяться з сечею у вільній формі. Період напіввиведення-80-100 хвилин. Характерний добовий ритм секреції кортизолу. У здорових людей вміст кортизолу максимально в ранкові години (6.00-8.00) і в 2-5 разів нижче у вечірній час (22.00-24.00). Добовий ритм виділення кортизолу порушується у пацієнтів з синдромом Кушинга, під час вагітності, під впливом стресу – фізичного або психологічного. Нормальні показники кортизолу при триразовому дослідженні дозволяють виключити порушення функціонування системи гіпоталамус-гіпофіз-кора надниркових залоз.
добова сеча
Перед здачею досліджень необхідно узгодити з лікуючим лікарем прийом і скасування препаратів.
При контролі лабораторних показників у динаміці рекомендується проводити лабораторні дослідження за однакових умов: здавати біоматеріал в одній лабораторії, у однаковий час доби, тощо.
Про прийом лікарських препаратів необхідно повідомити співробітників у відділенні.
Дане дослідження оформлюється тільки з приносного біоматеріалу.
Необхідно дотримуватися звичайного питного і харчового режиму.
Спеціальні умови за правилами підготовки:
- Жінкам перед збором сечі необхідно провести ретельний туалет
зовнішніх статевих органів теплою мильною водою, потім зовнішні статеві органи
необхідно обполоснути чистою теплою водою і висушити чистою серветкою. Не
рекомендується проводити збір сечі під час менструації. Перед збором сечі бажано
ввести гінекологічний тампон в піхву.
- Чоловікам туалет зовнішніх статевих органів проводиться наступним
чином. Відвести крайню плоть, оголити головку статевого члена, помити теплою
мильною водою, потім статевий орган обполоснути чистою теплою водою і висушити
чистою серветкою.
- У грудних дітей ретельний туалет зовнішніх статевих органів проводиться теплою мильною водою, потім зовнішні статеві органи необхідно обполоснути чистою теплою водою і висушити чистою серветкою. Бажано збирати сечу в сечоприймач. Важливо! Сеча, вичавлена з памперса, дослідженню не підлягає!
Вранці після пробудження спорожнити сечовий міхур в унітаз.
Вся подальша сеча збирається протягом 24 годин в чисту суху ємність об'ємом 3 літри.Останню порцію сечі необхідно зібрати точно в той же час наступного дня, коли напередодні було розпочато збір.
Наприклад, якщо збір сечі було розпочато о 8:00 ранку, то також о 8:00 ранку наступного дня, необхідно спорожнити сечовий міхур і додати останню порцію до загального обсягу.
Після закінчення збору, сечу необхідно ретельно перемішати, виміряти обсяг і відразу відлити 50 мл в одноразову стерильну ємність.
Обсяг виділеної сечі за добу необхідно вказати на транспортному контейнері.
Ємність необхідно доставити в будь-яке відділення лабораторії «Смартлаб» для дослідження. Всю сечу приносити немає необхідності.
Зберігання біологічного матеріалу:
Протягом всього часу збору ємність з сечею необхідно зберігати в прохолодному, темному місці (оптимально - в холодильнику на нижній полиці при + 4 ... + 8 ° С). Не заморожувати!
Напередодні дослідження виключити:
- емоційний стрес, фізичні навантаження і спортивні тренування, фізіотерапевтичні процедури, рентгенівські дослідження;
- напередодні ввечері утриматися від відвідування сауни і лазні, щоб уникнути перегрівання або переохолодження.
- Важливо! Прийом або скасування лікарських препаратів, під час дослідження концентрації біохімічних маркерів в сечі, необхідно узгодити з лікуючим лікарем.
Транспортний контейнер з сечею необхідно доставити в лабораторію:
- пластиковий одноразовий стаканчик - не пізніше 1,5-2 годин після збору,
- урінопробірку - протягом 24 годин після збору.
Транспортний контейнер
У лабораторію сечу слід доставити в спеціалізованій ємності для транспортування сечі. Спеціалізовану урінопробірку з консервантом можна придбати заздалегідь, в будь-якому відділенні лабораторії «Смартлаб». Вартість спеціальної пробірки для транспортування сечі - 20 грн. У тому випадку, якщо сеча надійшла в одноразовому пластиковому стаканчику, в лабораторії «Смартлаб» сеча буде перелита в спеціальну урінопробірку з консервантом, яка дозволяє зберігати і транспортувати сечу в лабораторію без втрати фізичних і хімічних властивостей біоматеріалу.
Важливо! Не допускається збирати сечу в ємності, не призначені для лабораторних досліджень, так як залишки інгредієнтів, що містяться в таких ємностях можуть істотно спотворити результати аналізу. Як виняток можна використовувати нові одноразові пластикові ємності або скляні ємності (простерилізовані). Після збору сечі щільно закрити транспортний контейнер, помістити в одноразовий пакет і доставити у відділення лабораторії.
- Об'єм добової сечі
АНАЛІЗАТОР:
Автоматичний хемілюмінесцентний аналізатор Architect i2000sr Abbott laboratories, (США)РЕФЕРЕНСИ:
Параметр | Норми |
---|---|
Добовий об'єм сечі | |
Кортизол в сечі | |
Кортизол в добовій сечі | 4.3 - 176.0 |
ЗНИЖЕННЯ РІВНЯ:
гіпопітуїтаризм, хвороба Аддісона, стан після прийому глюкокортикоїдів, адреногенітальний синдром, гіпотиреоїдний стан (зниження секреції), печінково-клітинна недостатність - зниження секреції (цироз печінки, гепатит), різке зниження ваги.
ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ:
хвороба / синдром Іценко-Кушинга, вузликова гіперплазія надниркових залоз, ектопічний КРГ-синдром (кортикотропін-рилізинг гормон), ектопічний АКТГ-синдром, синдром полікістозних яєчників (СПКЯ), гіпертиреоїдний стан, гіпоглікемія, ожиріння, депресія, цироз печінки (зниження катаболізму), некомпенсований цукровий діабет, алкоголізм, вагітність.ФАКТОРИ ПІДВИЩЕННЯ:
синтетичні глюкокортикостероїди (перорально, парентерально, інгаляційно, місцево), протисудомні препарати, аспірин, атропін, бензодіазепіни, кломіпрамін, пероральні контрацептиви, , інсулін, інтерферон (гамма), метоксамін, метоклопрамід, налоксон, ранітидин,спіронолактон, опіати, вазопресин, АКТГ, алкоголь.
ФАКТОРИ ЗНИЖЕННЯ:
барбітурати, , ефедрин, індометацин, кетоконазол, лабеталол, леводопа, морфін, ніфедипін, оксазепам, правастатин, рифампіцин, синтетичні ГКС (преднізолон, метилпреднізолон).
показання до призначення:
- діагностика синдрому / хвороби Іценко-Кушинга (ожиріння, артеріальна гіпертензія, гіперглікемія, міопатія, гірсутизм, плетора, остеопороз, патологічні переломи, червоні стрії, підвищена травматичність шкіри і м`яких тканин, порушення менструального циклу);
- діагностика хвороби Аддісона;
- нетипові клінічні симптоми для віку пацієнта (остеопороз, артеріальна гіпертензія);
- діти з відставанням у рості, надмірною вагою, передчасним статевим розвитком;
- диференціальна діагностика первинної та вторинної надниркової недостатності при спільному дослідженні з АКТГ.
Інші аналізи цієї підкатегорії
Соматомедин-С (ІФР-1)
Маркер порушень росту
Соматомедин-С (ІФР-1) 2 порція
Маркер порушень росту
Соматомедин-С (ІФР-1) 3 порція
Маркер порушень росту
Соматомедин-С (ІФР-1) 5 порція
Маркер порушень росту
Соматомедин-С (ІФР-1) 6 порція
Маркер порушень росту
Соматомедин-С (ІФР-1) 4 порція
Маркер порушень росту
Кортизол (слина) 1 порція
Маркер порушень регулюючої функції гіпофіза, індикатор функції надниркових залоз
Кортизол (слина) 3 порція
Маркер порушень регулюючої функції гіпофіза, індикатор функції надниркових залоз
Кортизол (слина) 4 порція
Маркер порушень регулюючої функції гіпофіза, індикатор функції надниркових залоз
Кортизол (слина) 2 порція
Маркер порушень регулюючої функції гіпофіза, індикатор функції надниркових залоз
Дякуємо за Ваш коментар! Він буде опублікований відразу після перевірки*
*Це необхідно для уникнення некоректних висловлювань, шахрайських повідомлень, образ. Ми стежимо за безпекою наших читачів.