Загальний, вільний тестостерон (розрахунковий показник), ГЗСГ та індексу вільних андрогеннів (ІСА) (індекс вільного тестостерону)
Показати всі аналізиТестостерон є основним андрогенним гормоном у чоловіків, обумовлює розвиток вторинних статевих ознак, статеве дозрівання в пубертатному періоді, активує статевий потяг, сперматогенез і потенцію, відповідає за психофізіологічні особливості статевої поведінки. Переважно синтезується в клітинах Лейдіга яєчок. Мінімальна кількість утворюється клітинами сітчастого шару кори надниркових залоз і при трансформації стероїдних попередників в периферичних тканинах.
У жінок тестостерон утворюється в процесі периферичної трансформації стероїдів, а також при синтезі стероїдів в клітинах внутрішньої оболонки фолікула яєчників і сітчастого шару кори надниркових залоз. Секрецію тестостерону контролює лютеїнізуючий гормон, що виробляється гіпофізом, і регулюється шляхом негативного зворотнього зв`язку гіпоталамусом і гіпофізом. Тестостерон бере участь у формуванні функції простати і сім`яних пухирців. У жінок виробляється набагато менша кількість тестостерону з дигідротестостерону. У жіночому організмі тестостерон служить субстратом для утворення естрогенів, стимулює предовуляторний викид ЛГ, бере участь в механізмі регресії фолікула в яєчниках і в регуляції рівня гонадотропних гормонів гіпофіза. У період менопаузи концентрація тестостерону знижується. У фізіологічних концентраціях андрогени не мають характерні властиві їм ефекти у жінок, але в разі, коли відбувається збільшення цього гормону (гіперандрогенія), спостерігаються симптоми гірсутизму (надмірне оволосіння за чоловічим типом, акне, алопеція), порушується менструальний цикл, можливий розвиток вірилізації.
Приблизно 97-99% тестостерону циркулює в крові у зв`язаному стані (близько 54% ​​пов`язаний з альбуміном, близько 44% пов`язаний з глобуліном, що зв`язує статеві гормони (ГЗСГ), і тільки близько 1-3% тестостерону знаходиться в не зв`язаній, вільній формі). Зміни концентрації тестостерону в крові можуть бути обумовлені зрушеннями концентрації ГЗСГ, тому найчастіше ці два дослідження проводять в комплексі, з розрахунком індексу вільного тестостерону.
Індекс вільного тестостерону (ІВТ, Freeandrogen index, FAI) розраховується як відношення молярної концентрації загального тестостерону до молярної концентрації ГЗСГ, виражене у %, корелює із вмістом біологічно доступного вільного тестостерону. Застосовується індекс в якості інформативного маркера андрогенного статусу. Рівні тестостерону схильні до епізодичних, циркадних і циклічних коливань. У дорослих чоловіків пік припадає на ранковий час, знижується до вечора.
Венозна кров
Перед здачею досліджень необхідно узгодити з лікуючим лікарем прийом і скасування препаратів.
При контролі лабораторних показників у динаміці рекомендується проводити лабораторні
дослідження за однакових умов: здавати кров в одній лабораторії, у однаковий час доби, тощо.
Про прийом лікарських препаратів необхідно повідомити співробітників у відділенні.
Рекомендується здавати кров з 7:00 до 10:00 години ранку (не менше 4 годин голодування).
За 3 дні виключити інтенсивні фізичні навантаження.
У день взяття крові, допустимо випити простої води (не мінеральної) без газу.
Кількість води - за потребою організму.
Безпосередньо перед взяттям крові пацієнт повинен перебувати в стані спокою не менше 30 хвилин.
- прийом жирної їжі та алкоголю;
- емоційні навантаження; помітний вплив на вироблення гормонів надає гострий стрес;
- теплові впливи (лазня, сауна);
- за 1 годину до проведення дослідження виключити куріння.
- під час будь-яких гострих захворювань;
- в день проведення рентгенографії, КТ, МРТ, інструментального обстеження або фізіотерапевтичних процедур, крапельниць (ЕКГ та УЗД не є протипоказанням для здавання аналізу крові).
Спеціальні умови по правилам підготовки
Жінкам: для дослідження репродуктивних гормонів кров необхідно здавати в день менструального циклу, рекомендований лікарем. Повідомити ці дані при оформленні замовлення.
Орієнтовні дні менструального циклу (МЦ) для здачі крові:
1304 Тестостерон заг. - 7 - 9 день циклу.
Загальні правила підготовки
Дітям до 3-х років мінімальний період голодування - 4 години, для немовлят - 2 - 4 години.
Жінкам необхідно здавати в день менструального циклу, рекомендований лікарем.
- оформити заявку в відділенні Смартлаб (або по телефону 0-800 750 070);
- лабораторія оцінить можливість виконання даного дослідження з архівного матеріалу;
- відповідь пацієнту нададуть по телефону протягом 5 робочих годин з моменту оформлення заявки;
- оплатити замовлення необхідно на відділенні Смартлаб протягом 7 календарних днів з моменту оформлення заявки.
Будь-який біоматеріал на аналіз здається до початку прийому лікарських препаратів (якщо інше не обумовлено з лікарем). Якщо не можна скасувати прийом лікарських препаратів, необхідно обов`язково повідомити про це при оформленні замовлення. При контролі лабораторних показників у динаміці рекомендується проводити лабораторні дослідження за однакових умов: здавати кров в одній лабораторії, у однаковий час доби, тощо.
АНАЛІЗАТОР:
Автоматичний хемілюмінесцентний аналізатор IMMULITE 2000 Siemens Healthcare Diagnostics Inc, (США)РЕФЕРЕНСИ:
Тестостерон загальний:Діти:
Хлопчики <1 рік: <17.1;
Хлопчики 1-6 років: <1.51;
Хлопчики 6-11 років: 0.39 – 2.01;
Хлопчики 11-15 років: 0.48 – 22.05;
Хлопчики 15-18 років: 3.61 – 37.67;
Дівчатка <1 року: <2.31;
Дівчатка 1-6 років: <1.22;
Дівчатка 6-11 років: 0.49 – 1.82;
Дівчатка 11-15 років: 0.84 – 4.46;
Дорослі:
Чоловіки 18-50 років: 5.76 – 30.43;
Чоловіки віком від 50 років: 5.41 - 19.54;
Жінки:
Фолік. фаза (1-14 дмц) - до 4.09 (Мед. - 1.7);
Овул. (15-17 дмц): 0.73 - 3.6 (Мед. - 2.01);
Лютеїн. фаза (18-28 дмц): до 4.1 (Мед. - 1.5);
МП: до 2.14 (Мед. - 0.7);
Орал. контрацепт.: до 3.8 (Мед. - 1.4);
Вагітні:
1 трим.: 1.04 - 8.0 (Мед. - 2.4);
2 трим.: 1.04 - 6.9 (Мед. - 3.12);
3 трим.: 1.04 -6.6 (Мед. - 3.8);
Вільний тестостерон:
Жінки до 50 років: 0001 - 0034 нмоль/л;
Жінки після 50 років: 0.001 - 0.022 нмоль/л;
Чоловіки до 50 років: 0.174 - 0.672 нмоль/л;
Чоловіки після 50 років: 0.129 - 0.567 нмоль/л;
Індекс вільного тестостерону:
Жінки до 50 років: 0.178 - 7.07%;
Жінки після 50 років: 0.104 - 4.95%;
Чоловіки до 50 років: 24.0 - 104.0%;
Чоловіки після 50 років: 21.6 - 77.1%
ЗНИЖЕННЯ РІВНЯ:
зниження рівня загального тестостерону: порушення продукції гонадотропних гормонів гіпофіза (в т.ч. гіперпролактинемія), недостатність надниркових залоз, гіпогонадизм, хронічний простатит (чоловіки), ожиріння (чоловіки), крипторхізм, синдром Дауна, міотонічна дистрофія, печінкова недостатність, уремія;
зниження рівня вільного тестостерону: гіпогонадизм, еректильна дисфункція, хвороба Альцгеймера, дефіцит Р450;
зниження рівня індексу вільних андрогенів (ІВА): первинний гіпогонадизм, синдром Кляйнфельтера, синдром Іценко-Кушинга, вторинний гіпогонадизм (запалення яєчок, токсичні впливи препаратів).
ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ:
підвищення рівня загального тестостерону: хвороба і синдром Іценко-Кушинга, адреногенітальний синдром (жінки), які продукують тестостерон, новоутворення яєчок (чоловіки), хромосомний набір XYY (чоловіки), вірілізуюча пухлина яєчників (жінки), СПКЯ, передчасне статеве дозрівання у хлопчиків, ідіопатичний гірсутизм, зниження рівня секс- стероїдзв'язуючого глобуліну (ГЗСГ), надмірні фізичні навантаження;
підвищення рівня вільного тестостерону: гірсутизм, вірілізуюча пухлина надниркових залоз, СПКЯ, резистентність до андрогенів; гірсутизм;
підвищення рівня індексу вільних андрогенів (ІВА): тестостеронпродукуючі пухлини яєчок, гормонпродукуючі пухлини надниркових залоз, синдром полікістозних яєчників.
ФАКТОРИ ПІДВИЩЕННЯ:
тестостерон загальний: даназол, дегідроепіандростерон, фінастерін, флутамід, гонадотропін (у чоловіків), гозерелін (в перший місяць лікування), левоноргестрел, міфепристон, моклобемід, нафарелін (чоловіки), нілутамід, пероральні контрацептиви (жінки), фенітоїн, правастатин (жінки) , ріфампін, тамоксифен;
тестостерон вільний: протисудомні засоби, барбітурати, анаболічні стероїди, ГЗСГ, оральні контрацептиви, що містять естрогени, фенітоїн, прогестерон, тиреоїдні гормони, антиепілептичні препарати, рифампіцин, кломифен, тамоксифен;
індекс вільних андрогенів (ІВА): препарати, які знижують білоксинтезуючу функцію печінки, андрогени
ФАКТОРИ ЗНИЖЕННЯ:
тестостерон загальний: даназол (в низьких дозах), бузерін, карбамазепін, циметидин, циклофосфамід, ципротерон, , гозерелін, кетоконазол, леупролід, левоноргестрел, сульфат магнію, метандростенолон, метилпреднізолон, метірапон, нафарелін (жінки), нандролон, октреотид, пероральні контрацептиви у жінок, правастатин (чоловіки), преднізон, пірідоглютетимід, спіронолактон, станозолол, тетрациклін, тіоридазин;
вільний тестостерон: антидепресанти.
показання до призначення:
у чоловіків:
- оцінка андрогенного статусу;
- гіпоандрогенія;
- гіперандрогенія;
- порушення статевого дозрівання;
- синдром Кляйнфельтера;
- безпліддя;
- хронічний простатит;
- зниження лібідо;
- порушення потенції;
- пухлини кори надниркових залоз;
- раннє статеве дозрівання;
- контроль лікування;
у жінок:
- оцінка андрогенного статусу;
- гіпоандрогенія;
- гіперандрогенія;
- порушення менструального циклу (аменорея, олігоменорея, аномальні маткові кровотечі);
- безпліддя;
- невиношування вагітності;
- СПКЯ;
- ендометріоз;
- новоутворення молочної залози;
- об`ємні утворення в області надниркових залоз, яєчників
Тестостерон є основним андрогенним гормоном у чоловіків, обумовлює розвиток вторинних статевих ознак, статеве дозрівання в пубертатному періоді, активує статевий потяг, сперматогенез і потенцію, відповідає за психофізіологічні особливості статевої поведінки. Переважно синтезується в клітинах Лейдіга яєчок. Мінімальна кількість утворюється клітинами сітчастого шару кори надниркових залоз і при трансформації стероїдних попередників в периферичних тканинах.
У жінок тестостерон утворюється в процесі периферичної трансформації стероїдів, а також при синтезі стероїдів в клітинах внутрішньої оболонки фолікула яєчників і сітчастого шару кори надниркових залоз. Секрецію тестостерону контролює лютеїнізуючий гормон, що виробляється гіпофізом, і регулюється шляхом негативного зворотнього зв`язку гіпоталамусом і гіпофізом. Тестостерон бере участь у формуванні функції простати і сім`яних пухирців. У жінок виробляється набагато менша кількість тестостерону з дигідротестостерону. У жіночому організмі тестостерон служить субстратом для утворення естрогенів, стимулює предовуляторний викид ЛГ, бере участь в механізмі регресії фолікула в яєчниках і в регуляції рівня гонадотропних гормонів гіпофіза. У період менопаузи концентрація тестостерону знижується. У фізіологічних концентраціях андрогени не мають характерні властиві їм ефекти у жінок, але в разі, коли відбувається збільшення цього гормону (гіперандрогенія), спостерігаються симптоми гірсутизму (надмірне оволосіння за чоловічим типом, акне, алопеція), порушується менструальний цикл, можливий розвиток вірилізації.
Приблизно 97-99% тестостерону циркулює в крові у зв`язаному стані (близько 54% ​​пов`язаний з альбуміном, близько 44% пов`язаний з глобуліном, що зв`язує статеві гормони (ГЗСГ), і тільки близько 1-3% тестостерону знаходиться в не зв`язаній, вільній формі). Зміни концентрації тестостерону в крові можуть бути обумовлені зрушеннями концентрації ГЗСГ, тому найчастіше ці два дослідження проводять в комплексі, з розрахунком індексу вільного тестостерону.
Індекс вільного тестостерону (ІВТ, Freeandrogen index, FAI) розраховується як відношення молярної концентрації загального тестостерону до молярної концентрації ГЗСГ, виражене у %, корелює із вмістом біологічно доступного вільного тестостерону. Застосовується індекс в якості інформативного маркера андрогенного статусу. Рівні тестостерону схильні до епізодичних, циркадних і циклічних коливань. У дорослих чоловіків пік припадає на ранковий час, знижується до вечора.
Венозна кров
Перед здачею досліджень необхідно узгодити з лікуючим лікарем прийом і скасування препаратів.
При контролі лабораторних показників у динаміці рекомендується проводити лабораторні
дослідження за однакових умов: здавати кров в одній лабораторії, у однаковий час доби, тощо.
Про прийом лікарських препаратів необхідно повідомити співробітників у відділенні.
Рекомендується здавати кров з 7:00 до 10:00 години ранку (не менше 4 годин голодування).
За 3 дні виключити інтенсивні фізичні навантаження.
У день взяття крові, допустимо випити простої води (не мінеральної) без газу.
Кількість води - за потребою організму.
Безпосередньо перед взяттям крові пацієнт повинен перебувати в стані спокою не менше 30 хвилин.
- прийом жирної їжі та алкоголю;
- емоційні навантаження; помітний вплив на вироблення гормонів надає гострий стрес;
- теплові впливи (лазня, сауна);
- за 1 годину до проведення дослідження виключити куріння.
- під час будь-яких гострих захворювань;
- в день проведення рентгенографії, КТ, МРТ, інструментального обстеження або фізіотерапевтичних процедур, крапельниць (ЕКГ та УЗД не є протипоказанням для здавання аналізу крові).
Спеціальні умови по правилам підготовки
Жінкам: для дослідження репродуктивних гормонів кров необхідно здавати в день менструального циклу, рекомендований лікарем. Повідомити ці дані при оформленні замовлення.
Орієнтовні дні менструального циклу (МЦ) для здачі крові:
1304 Тестостерон заг. - 7 - 9 день циклу.
Загальні правила підготовки
Дітям до 3-х років мінімальний період голодування - 4 години, для немовлят - 2 - 4 години.
Жінкам необхідно здавати в день менструального циклу, рекомендований лікарем.
- оформити заявку в відділенні Смартлаб (або по телефону 0-800 750 070);
- лабораторія оцінить можливість виконання даного дослідження з архівного матеріалу;
- відповідь пацієнту нададуть по телефону протягом 5 робочих годин з моменту оформлення заявки;
- оплатити замовлення необхідно на відділенні Смартлаб протягом 7 календарних днів з моменту оформлення заявки.
Будь-який біоматеріал на аналіз здається до початку прийому лікарських препаратів (якщо інше не обумовлено з лікарем). Якщо не можна скасувати прийом лікарських препаратів, необхідно обов`язково повідомити про це при оформленні замовлення. При контролі лабораторних показників у динаміці рекомендується проводити лабораторні дослідження за однакових умов: здавати кров в одній лабораторії, у однаковий час доби, тощо.
АНАЛІЗАТОР:
Автоматичний хемілюмінесцентний аналізатор IMMULITE 2000 Siemens Healthcare Diagnostics Inc, (США)РЕФЕРЕНСИ:
Тестостерон загальний:Діти:
Хлопчики <1 рік: <17.1;
Хлопчики 1-6 років: <1.51;
Хлопчики 6-11 років: 0.39 – 2.01;
Хлопчики 11-15 років: 0.48 – 22.05;
Хлопчики 15-18 років: 3.61 – 37.67;
Дівчатка <1 року: <2.31;
Дівчатка 1-6 років: <1.22;
Дівчатка 6-11 років: 0.49 – 1.82;
Дівчатка 11-15 років: 0.84 – 4.46;
Дорослі:
Чоловіки 18-50 років: 5.76 – 30.43;
Чоловіки віком від 50 років: 5.41 - 19.54;
Жінки:
Фолік. фаза (1-14 дмц) - до 4.09 (Мед. - 1.7);
Овул. (15-17 дмц): 0.73 - 3.6 (Мед. - 2.01);
Лютеїн. фаза (18-28 дмц): до 4.1 (Мед. - 1.5);
МП: до 2.14 (Мед. - 0.7);
Орал. контрацепт.: до 3.8 (Мед. - 1.4);
Вагітні:
1 трим.: 1.04 - 8.0 (Мед. - 2.4);
2 трим.: 1.04 - 6.9 (Мед. - 3.12);
3 трим.: 1.04 -6.6 (Мед. - 3.8);
Вільний тестостерон:
Жінки до 50 років: 0001 - 0034 нмоль/л;
Жінки після 50 років: 0.001 - 0.022 нмоль/л;
Чоловіки до 50 років: 0.174 - 0.672 нмоль/л;
Чоловіки після 50 років: 0.129 - 0.567 нмоль/л;
Індекс вільного тестостерону:
Жінки до 50 років: 0.178 - 7.07%;
Жінки після 50 років: 0.104 - 4.95%;
Чоловіки до 50 років: 24.0 - 104.0%;
Чоловіки після 50 років: 21.6 - 77.1%
ЗНИЖЕННЯ РІВНЯ:
зниження рівня загального тестостерону: порушення продукції гонадотропних гормонів гіпофіза (в т.ч. гіперпролактинемія), недостатність надниркових залоз, гіпогонадизм, хронічний простатит (чоловіки), ожиріння (чоловіки), крипторхізм, синдром Дауна, міотонічна дистрофія, печінкова недостатність, уремія;
зниження рівня вільного тестостерону: гіпогонадизм, еректильна дисфункція, хвороба Альцгеймера, дефіцит Р450;
зниження рівня індексу вільних андрогенів (ІВА): первинний гіпогонадизм, синдром Кляйнфельтера, синдром Іценко-Кушинга, вторинний гіпогонадизм (запалення яєчок, токсичні впливи препаратів).
ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ:
підвищення рівня загального тестостерону: хвороба і синдром Іценко-Кушинга, адреногенітальний синдром (жінки), які продукують тестостерон, новоутворення яєчок (чоловіки), хромосомний набір XYY (чоловіки), вірілізуюча пухлина яєчників (жінки), СПКЯ, передчасне статеве дозрівання у хлопчиків, ідіопатичний гірсутизм, зниження рівня секс- стероїдзв'язуючого глобуліну (ГЗСГ), надмірні фізичні навантаження;
підвищення рівня вільного тестостерону: гірсутизм, вірілізуюча пухлина надниркових залоз, СПКЯ, резистентність до андрогенів; гірсутизм;
підвищення рівня індексу вільних андрогенів (ІВА): тестостеронпродукуючі пухлини яєчок, гормонпродукуючі пухлини надниркових залоз, синдром полікістозних яєчників.
ФАКТОРИ ПІДВИЩЕННЯ:
тестостерон загальний: даназол, дегідроепіандростерон, фінастерін, флутамід, гонадотропін (у чоловіків), гозерелін (в перший місяць лікування), левоноргестрел, міфепристон, моклобемід, нафарелін (чоловіки), нілутамід, пероральні контрацептиви (жінки), фенітоїн, правастатин (жінки) , ріфампін, тамоксифен;
тестостерон вільний: протисудомні засоби, барбітурати, анаболічні стероїди, ГЗСГ, оральні контрацептиви, що містять естрогени, фенітоїн, прогестерон, тиреоїдні гормони, антиепілептичні препарати, рифампіцин, кломифен, тамоксифен;
індекс вільних андрогенів (ІВА): препарати, які знижують білоксинтезуючу функцію печінки, андрогени
ФАКТОРИ ЗНИЖЕННЯ:
тестостерон загальний: даназол (в низьких дозах), бузерін, карбамазепін, циметидин, циклофосфамід, ципротерон, , гозерелін, кетоконазол, леупролід, левоноргестрел, сульфат магнію, метандростенолон, метилпреднізолон, метірапон, нафарелін (жінки), нандролон, октреотид, пероральні контрацептиви у жінок, правастатин (чоловіки), преднізон, пірідоглютетимід, спіронолактон, станозолол, тетрациклін, тіоридазин;
вільний тестостерон: антидепресанти.
показання до призначення:
у чоловіків:
- оцінка андрогенного статусу;
- гіпоандрогенія;
- гіперандрогенія;
- порушення статевого дозрівання;
- синдром Кляйнфельтера;
- безпліддя;
- хронічний простатит;
- зниження лібідо;
- порушення потенції;
- пухлини кори надниркових залоз;
- раннє статеве дозрівання;
- контроль лікування;
у жінок:
- оцінка андрогенного статусу;
- гіпоандрогенія;
- гіперандрогенія;
- порушення менструального циклу (аменорея, олігоменорея, аномальні маткові кровотечі);
- безпліддя;
- невиношування вагітності;
- СПКЯ;
- ендометріоз;
- новоутворення молочної залози;
- об`ємні утворення в області надниркових залоз, яєчників
Інші аналізи цієї підкатегорії
Дигідротестостерон
Маркер андрогенного статусу, активний внутрішньоклітинний метаболіт тестостерону
Фолікулостимулюючий гормон (ФСГ)
Маркер репродуктивного здоров`я, регулятор розвитку оваріальних фолікулів у жінок і сперматогенезу у чоловіків
Лютеїнізуючий гормон (ЛГ)
Маркер репродуктивного здоров`я, регулятор менструального циклу і утворення статевих гормонів у жінок і стимулятор синтезу тестостерону у чоловіків
Пролактин
Маркер репродуктивного здоров`я, стимулює проліферацію клітин молочної залози і секрецію молока
Тестостерон загальний
Маркер андрогенного статусу організму
Прогестерон
Маркер прогресування вагітності, маркер лютеїнової недостатності
Естрадіол (Е2)
Маркер порушень і вікових змін функції гіпоталамо-гіпофіз-яєчникової системи, найактивніший природний естроген
Дегідроепіандростерон-сульфат (ДГЕА-с)
Маркер синтезу андрогенів надниркових залоз
Андростендіон
Маркер біосинтезу андрогенів і естрогенів
Фракції тестостерону (загальний, вільний та біодоступний тестостерон, глобулін, що зв`язує статеві гормони, альбумін, індекс вільного тестостерону)
Маркер андрогенного статусу організму
Дякуємо за Ваш коментар! Він буде опублікований відразу після перевірки*
*Це необхідно для уникнення некоректних висловлювань, шахрайських повідомлень, образ. Ми стежимо за безпекою наших читачів.