0 800 750 070 Дзвінки в межах України безкоштовні
Меню
Ваш населений пункт: Одеса?
ТАК
Від вибраного міста залежить доступність аналізів

Вітамін D загальний (25-OH)(D2+D3)

Показати всі аналізи
Вітаміном D називають кілька жиророзчинних речовин - D2 (ергокальциферол) і D3 (холекальциферол), 1,25 (ОН) 2D3 (1,25 - дигідроксивітамін D3, кальцитріол). 1,25 (ОН) 2D3 (1,25 - дигідроксивітамін D3, кальцитріол) утворюється з холекальциферолу або ергокальциферолу. Вітамін D3 надходить з їжею, а також утворюється в результаті ендогенного синтезу в шкірі під впливом ультрафіолетового випромінювання, вітамін D2 надходить тільки з їжею. Попередник холекальциферолу - превітамін D3- синтезується в епідермісі з провітаміну D3 під дією ультрафіолетового опромінення. Превітамін D3 перетворюється в холекальциферол шляхом термічної ізомеризації (при температурі тіла). В епідермісі холекальциферол зв`язується з вітамін -D- зв`язує білком і в такому вигляді надходить в кров і переноситься в печінку. Вітамін-D-зв`язуючий білок транспортує і інші похідні холекальциферолу і ергокальциферолу, в тому числі 1,25 (ОН) 2D3. 

Холекальциферол міститься в багатьох продуктах, особливо його багато в риб`ячому жирі, печінці ссавців, птахів, риб, яєчному жовтку. Ергокальциферол утворюється в клітинах рослин з ергостеролу. Основне джерело ергокальциферолу - 1,25 (ОН) 2D3 (1,25 - дигідроксивітамін D3, кальцитріол), хліб і молоко. Ергокальциферол, засвоєний в кишківнику, переноситься в печінку вітамін-D-зв`язуючим білком. З діагностичною метою зазвичай визначають сумарний вміст холекальциферолу і ергокальциферолу і їх похідних в сироватці. D2 і D3 гормонально неактивні. У печінці холекальциферол та ергокальциферол перетворюються в 25 (ОН) D3 (25-гідроксівітаміну D3, кальцидіол) шляхом 25-гідроксилювання. 25 (ОН) D3 - це основний циркулюючий метаболіт холекальферолу і ергокальциферолу. Тому по концентрації 25 (ОН) D3 можна судити про вміст у організмі всіх форм вітаміну D. При тестуванні необхідно враховувати, що рівень вітаміну максимальний влітку і мінімальний взимку. Гормональна активність 25 (ОН) D3 в 10-100 разів нижче активності 1,25 (ОН) 2D3. Утворений в печінці 25 (ОН) D3 в комплексі з вітамін-D-зв`язуючим білком надходить у кров і переноситься до нирок. У клітинах проксимальних звивистих ниркових канальців 25 (ОН) D3 піддається 1 або 24-гідроксилюванню. В результаті утворюється гормонально-активна форма вітаміну D - 1,25 (ОН) 2D3 (кальцитріол), або гормонально-неактивна форма - 24, 25 (ОН) 2D3. Обидві реакції каталізуються мітохондріальним ферментом 1-альфа-гідроксилази. Швидкість утворення 1,25 (ОН) 2D3 залежить від кількості і складу їжі і від сироваткової концентрації кальцію, фосфору, ПТГ, кальцитоніну, естрогенів, СТГ, інсуліну. ПТГ безпосередньо стимулює синтез 1,25 (ОН) 2D3, активуючи 1 альфа-гідроксилазу. Зміни концентрації кальцію і фосфору впливають на синтез 1,25 (ОН) 2D3 опосередковано, через ПТГ: при гіпокальціємії і гіпофосфатемії секреція ПТГ посилюється, при гіперкальціємії і гіперфосфатемії - пригнічується. Як і ПТГ, 1 , 25 (ОН) 2D3 регулює перебудову кісткової тканини, стимулює всмоктування кальцію в кишківнику.Завдяки дії 1,25 (ОН) 2D3, концентрація кальцію, іонізованого в позаклітинній рідині, підтримується на рівні, необхідному для мінералізації органічного матриксу кісткової тканини.

Рецептори вітаміну D виявлені не тільки в тонкому кишківнику і кістках, але і в нирках, підшлунковій залозі, скелетних м`язах, гладких м`язах судин, клітинах мозку, молочній залозі, товстому кишківнику, статевих залозах, ендотелії, кардіоміоцитах, лімфоцитах, моноцитах. Основна роль вітаміну D в організмі пов`язана з регулюванням кальцієвого обміну. Рівень вітаміну D може варіювати, в залежності від віку (у літніх людей частіше спостерігається зниження рівня), сезону (вище в кінці літа, нижче взимку), характеру прийнятої їжі, етнічної та географічної популяції, спостерігається зниження вмісту в крові вітаміну D при вагітності. Крім відомої ролі вітаміну D в кальцієвому обміні, в дослідженнях останніх років продемонстровано, що достатня кількість вітаміну D пов`язаний зі зниженням ризику розвитку ряду онкологічних захворювань, цукрового діабету, розсіяного склерозу, серцево-судинних захворювань, туберкульозу. Вітамін D бере участь в регуляції та диференціації клітин імунної системи як безпосередньо, так і непрямим чином.

венозна кров


Перед здачею досліджень необхідно узгодити з лікуючим лікарем прийом і скасування  препаратів.
При контролі лабораторних показників у динаміці рекомендується проводити лабораторні
дослідження за однакових умов: здавати кров в одній лабораторії, у однаковий час доби, тощо.

Про прийом лікарських препаратів необхідно повідомити співробітників  у відділенні.

Рекомендується здавати кров з 7:00 до 10:00 години ранку (не менше 10 годин голодування).
За 3 дні виключити інтенсивні фізичні навантаження.
У день взяття крові, допустимо випити простої води (не мінеральної) без газу.
Кількість води - за потребою організму.
Безпосередньо перед взяттям крові пацієнт повинен перебувати в стані спокою не менше 30 хвилин. 

Напередодні дослідження вилючити: 

  • прийом жирної їжі та алкоголю;
  • емоційні навантаження і стрес;
  • теплові впливи (лазня, сауна);
  • за 1 годину до проведення дослідження виключити куріння. 

Не слід здавати біоматеріал:

  • під час будь-яких гострих захворювань;
  • в день проведення рентгенографії, КТ, МРТ, інструментального обстеження або фізіотерапевтичних процедур, крапельниць (ЕКГ та УЗД не є протипоказанням для здавання аналізу крові).   

Загальні правила підготовки

Дітям до 3-х років мінімальний період голодування - 6 годин, для немовлят - 2 - 4 годин.
Жінкам необхідно здавати в день менструального циклу, рекомендований лікарем. 

Для виконання дослідження з архівного матеріалу необхідно: 

  • оформити заявку в відділенні Смартлаб (або по телефону 0-800 750 070);
  • лабораторія оцінить можливість виконання даного дослідження з архівного матеріалу;
  • відповідь пацієнту нададуть по телефону протягом 5 робочих годин з моменту оформлення заявки;
  • оплатити замовлення необхідно на відділенні Смартлаб протягом 7 календарних днів з моменту оформлення заявки. 
З цим дослідженням можна здати:
  • Метаболізм кісткової тканини
  • Маркери гострої фази
  • Тиреоїдна група
  • Дослідження системи гемостазу
  • Маркери серцево-судинних захворювань
  • Мінеральний обмін
  • Діагностика анемій
  • Гормони надниркових залоз, гіпоталамуса і гіпофіза
  • Жіночі та чоловічі гормони
  • Інші дослідження 

Будь-який біоматеріал на аналіз здається до початку прийому лікарських препаратів (якщо інше не обумовлено з лікарем). Якщо не можна скасувати прийом лікарських препаратів, необхідно обов`язково повідомити про це при оформленні замовлення. При контролі лабораторних показників у динаміці рекомендується проводити лабораторні дослідження за однакових умов: здавати кров в одній лабораторії, у однаковий час доби, тощо.

АНАЛІЗАТОР:

Автоматичний хемілюмінесцентний аналізатор Mindray CL 6000i

РЕФЕРЕНСИ:

Параметр Норми
Вітамін D загальний (25-OH)(D2+D3)30 - 100 - норма
10 - 30 - недостатність 
< 10 - дефіцит 
> 100 - можливий токсичний ефект

ЗНИЖЕННЯ РІВНЯ:

гіпопаратиреоз, первинний гіперпаратиреоз, ХНН, рахіт, порушення харчування, мальабсорбція, стеаторея, біліарний і портальний цироз, остеомаляція, пов`язана з прийомом антиконвульсантів, ниркова остеодистрофія, кістозно-фіброзний остеїт, тиреотоксикоз, панкреатична недостатність, целіакія, запальні захворювання кишківника, резекція кишківника, хвороба Альцгеймера.

ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ:

надмірна експозиція ультрафіолетової радіації

ФАКТОРИ ПІДВИЩЕННЯ:

передозування вітаміну D, етідронат динатрію.

ФАКТОРИ ЗНИЖЕННЯ:

гідроксид алюмінію, холестирамін, холестипол, етідронат динатрію (внутрішньовенно), глюкокортикоїди, ізоніазид, мінеральне масло, рифампіцин.

показання до призначення:

  • діагностика і контроль лікування постменопаузального остеопорозу;
  • діагностика рахіту; 
  • діагностика остеомаляції; 
  • діагностика ниркової остеодистрофії;
  • вагітність; 
  • діагностика неонатальної гіпокальціємії і гіпопаратиреоза.
Вітаміном D називають кілька жиророзчинних речовин - D2 (ергокальциферол) і D3 (холекальциферол), 1,25 (ОН) 2D3 (1,25 - дигідроксивітамін D3, кальцитріол). 1,25 (ОН) 2D3 (1,25 - дигідроксивітамін D3, кальцитріол) утворюється з холекальциферолу або ергокальциферолу. Вітамін D3 надходить з їжею, а також утворюється в результаті ендогенного синтезу в шкірі під впливом ультрафіолетового випромінювання, вітамін D2 надходить тільки з їжею. Попередник холекальциферолу - превітамін D3- синтезується в епідермісі з провітаміну D3 під дією ультрафіолетового опромінення. Превітамін D3 перетворюється в холекальциферол шляхом термічної ізомеризації (при температурі тіла). В епідермісі холекальциферол зв`язується з вітамін -D- зв`язує білком і в такому вигляді надходить в кров і переноситься в печінку. Вітамін-D-зв`язуючий білок транспортує і інші похідні холекальциферолу і ергокальциферолу, в тому числі 1,25 (ОН) 2D3. 

Холекальциферол міститься в багатьох продуктах, особливо його багато в риб`ячому жирі, печінці ссавців, птахів, риб, яєчному жовтку. Ергокальциферол утворюється в клітинах рослин з ергостеролу. Основне джерело ергокальциферолу - 1,25 (ОН) 2D3 (1,25 - дигідроксивітамін D3, кальцитріол), хліб і молоко. Ергокальциферол, засвоєний в кишківнику, переноситься в печінку вітамін-D-зв`язуючим білком. З діагностичною метою зазвичай визначають сумарний вміст холекальциферолу і ергокальциферолу і їх похідних в сироватці. D2 і D3 гормонально неактивні. У печінці холекальциферол та ергокальциферол перетворюються в 25 (ОН) D3 (25-гідроксівітаміну D3, кальцидіол) шляхом 25-гідроксилювання. 25 (ОН) D3 - це основний циркулюючий метаболіт холекальферолу і ергокальциферолу. Тому по концентрації 25 (ОН) D3 можна судити про вміст у організмі всіх форм вітаміну D. При тестуванні необхідно враховувати, що рівень вітаміну максимальний влітку і мінімальний взимку. Гормональна активність 25 (ОН) D3 в 10-100 разів нижче активності 1,25 (ОН) 2D3. Утворений в печінці 25 (ОН) D3 в комплексі з вітамін-D-зв`язуючим білком надходить у кров і переноситься до нирок. У клітинах проксимальних звивистих ниркових канальців 25 (ОН) D3 піддається 1 або 24-гідроксилюванню. В результаті утворюється гормонально-активна форма вітаміну D - 1,25 (ОН) 2D3 (кальцитріол), або гормонально-неактивна форма - 24, 25 (ОН) 2D3. Обидві реакції каталізуються мітохондріальним ферментом 1-альфа-гідроксилази. Швидкість утворення 1,25 (ОН) 2D3 залежить від кількості і складу їжі і від сироваткової концентрації кальцію, фосфору, ПТГ, кальцитоніну, естрогенів, СТГ, інсуліну. ПТГ безпосередньо стимулює синтез 1,25 (ОН) 2D3, активуючи 1 альфа-гідроксилазу. Зміни концентрації кальцію і фосфору впливають на синтез 1,25 (ОН) 2D3 опосередковано, через ПТГ: при гіпокальціємії і гіпофосфатемії секреція ПТГ посилюється, при гіперкальціємії і гіперфосфатемії - пригнічується. Як і ПТГ, 1 , 25 (ОН) 2D3 регулює перебудову кісткової тканини, стимулює всмоктування кальцію в кишківнику.Завдяки дії 1,25 (ОН) 2D3, концентрація кальцію, іонізованого в позаклітинній рідині, підтримується на рівні, необхідному для мінералізації органічного матриксу кісткової тканини.

Рецептори вітаміну D виявлені не тільки в тонкому кишківнику і кістках, але і в нирках, підшлунковій залозі, скелетних м`язах, гладких м`язах судин, клітинах мозку, молочній залозі, товстому кишківнику, статевих залозах, ендотелії, кардіоміоцитах, лімфоцитах, моноцитах. Основна роль вітаміну D в організмі пов`язана з регулюванням кальцієвого обміну. Рівень вітаміну D може варіювати, в залежності від віку (у літніх людей частіше спостерігається зниження рівня), сезону (вище в кінці літа, нижче взимку), характеру прийнятої їжі, етнічної та географічної популяції, спостерігається зниження вмісту в крові вітаміну D при вагітності. Крім відомої ролі вітаміну D в кальцієвому обміні, в дослідженнях останніх років продемонстровано, що достатня кількість вітаміну D пов`язаний зі зниженням ризику розвитку ряду онкологічних захворювань, цукрового діабету, розсіяного склерозу, серцево-судинних захворювань, туберкульозу. Вітамін D бере участь в регуляції та диференціації клітин імунної системи як безпосередньо, так і непрямим чином.

венозна кров


Перед здачею досліджень необхідно узгодити з лікуючим лікарем прийом і скасування  препаратів.
При контролі лабораторних показників у динаміці рекомендується проводити лабораторні
дослідження за однакових умов: здавати кров в одній лабораторії, у однаковий час доби, тощо.

Про прийом лікарських препаратів необхідно повідомити співробітників  у відділенні.

Рекомендується здавати кров з 7:00 до 10:00 години ранку (не менше 10 годин голодування).
За 3 дні виключити інтенсивні фізичні навантаження.
У день взяття крові, допустимо випити простої води (не мінеральної) без газу.
Кількість води - за потребою організму.
Безпосередньо перед взяттям крові пацієнт повинен перебувати в стані спокою не менше 30 хвилин. 

Напередодні дослідження вилючити: 

  • прийом жирної їжі та алкоголю;
  • емоційні навантаження і стрес;
  • теплові впливи (лазня, сауна);
  • за 1 годину до проведення дослідження виключити куріння. 

Не слід здавати біоматеріал:

  • під час будь-яких гострих захворювань;
  • в день проведення рентгенографії, КТ, МРТ, інструментального обстеження або фізіотерапевтичних процедур, крапельниць (ЕКГ та УЗД не є протипоказанням для здавання аналізу крові).   

Загальні правила підготовки

Дітям до 3-х років мінімальний період голодування - 6 годин, для немовлят - 2 - 4 годин.
Жінкам необхідно здавати в день менструального циклу, рекомендований лікарем. 

Для виконання дослідження з архівного матеріалу необхідно: 

  • оформити заявку в відділенні Смартлаб (або по телефону 0-800 750 070);
  • лабораторія оцінить можливість виконання даного дослідження з архівного матеріалу;
  • відповідь пацієнту нададуть по телефону протягом 5 робочих годин з моменту оформлення заявки;
  • оплатити замовлення необхідно на відділенні Смартлаб протягом 7 календарних днів з моменту оформлення заявки. 
З цим дослідженням можна здати:
  • Метаболізм кісткової тканини
  • Маркери гострої фази
  • Тиреоїдна група
  • Дослідження системи гемостазу
  • Маркери серцево-судинних захворювань
  • Мінеральний обмін
  • Діагностика анемій
  • Гормони надниркових залоз, гіпоталамуса і гіпофіза
  • Жіночі та чоловічі гормони
  • Інші дослідження 

Будь-який біоматеріал на аналіз здається до початку прийому лікарських препаратів (якщо інше не обумовлено з лікарем). Якщо не можна скасувати прийом лікарських препаратів, необхідно обов`язково повідомити про це при оформленні замовлення. При контролі лабораторних показників у динаміці рекомендується проводити лабораторні дослідження за однакових умов: здавати кров в одній лабораторії, у однаковий час доби, тощо.

АНАЛІЗАТОР:

Автоматичний хемілюмінесцентний аналізатор Mindray CL 6000i

РЕФЕРЕНСИ:

Параметр Норми
Вітамін D загальний (25-OH)(D2+D3)30 - 100 - норма
10 - 30 - недостатність 
< 10 - дефіцит 
> 100 - можливий токсичний ефект

ЗНИЖЕННЯ РІВНЯ:

гіпопаратиреоз, первинний гіперпаратиреоз, ХНН, рахіт, порушення харчування, мальабсорбція, стеаторея, біліарний і портальний цироз, остеомаляція, пов`язана з прийомом антиконвульсантів, ниркова остеодистрофія, кістозно-фіброзний остеїт, тиреотоксикоз, панкреатична недостатність, целіакія, запальні захворювання кишківника, резекція кишківника, хвороба Альцгеймера.

ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ:

надмірна експозиція ультрафіолетової радіації

ФАКТОРИ ПІДВИЩЕННЯ:

передозування вітаміну D, етідронат динатрію.

ФАКТОРИ ЗНИЖЕННЯ:

гідроксид алюмінію, холестирамін, холестипол, етідронат динатрію (внутрішньовенно), глюкокортикоїди, ізоніазид, мінеральне масло, рифампіцин.

показання до призначення:

  • діагностика і контроль лікування постменопаузального остеопорозу;
  • діагностика рахіту; 
  • діагностика остеомаляції; 
  • діагностика ниркової остеодистрофії;
  • вагітність; 
  • діагностика неонатальної гіпокальціємії і гіпопаратиреоза.

Дослідження входить до складу

Інші аналізи цієї підкатегорії

Ви впевнені?
Ми використовуємо файли Cookie для максимальної функціональності сайту. Політика конфіденційності.
Telegram Viber
Online Chat
Замовити дзвінок